Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dspike's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
This is a great movie everyone should see it but first see the first movie to get all the story!
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Like it a lot
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I like it
6
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I love it
7
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Quite lovly
9
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Super
12
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
I love it a lot
13
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
This is a very good way to spend time it's a fabulous movie
14
13 Ghosts 1960,  Unrated)
13 Ghosts
See this today
15
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
This movie is so true
16
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew 1999,  G)
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
I like this movie very much
17
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
You will like it
18
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
The first movie in the coco type movies this is worth your time see it soon.
19
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Yet another good movie with Jojnny Depp
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
A fabulous movie
21
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
A very funny movie
22
Gothika 2003,  R)
Gothika
This is a very good movie staring the Fabulous Hallie Berry
23
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
24
National Treasure 2004,  PG)
25
Minority Report 2002,  PG-13)
26
Blade 1998,  R)
27
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
28
The Cable Guy 1996,  PG-13)
29
Beetlejuice 1988,  PG)
30
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
31
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
32
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
33
Signs 2002,  PG-13)
34
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
35
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
36
Babe 1995,  G)
37
Mary Poppins 1964,  G)
38
Cool Runnings 1993,  PG)
39
The Legend of Zorro 2005,  PG)
40
The Truman Show 1998,  PG)
41
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
I just got the dvd and I loved it this movie rocks it's very funny and an all around fun movie.
42
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Everyone should see this, It is funny you will love it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments