My Favorite Movies


  dshimanski's Rating My Rating
1
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Like Molly Ringwald she is a good actress
2
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
Great chic flix some girls can do what they have to and make a good living for themselves.
3
Born in East L.A. 1987,  R)
Born in East L.A.
Cheech and Chong are fun to watch when you get stupid
4
A Star Is Born 1937,  PG)
A Star Is Born
The original is good but Streisand in this 1970-is better
5
Born Free 1965,  PG)
Born Free
If you like wildlife you"ll like this movie
6
Mi Vida Loca (My Crazy Life) 1993,  R)
Mi Vida Loca (My Crazy Life)
Real story makes you think it is good to watch
7
187 1997,  R)
187
Real story makes you wonder about our society today
8
King of California 2007,  PG-13)
King of California
Good movie you have to judge this movie for yourself though
9
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
Enjoyed very much
10
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Enjoyed but 2nd time was more heartfelt
11
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
Jesus Christ Superstar
saw this in 1974 with my school as a feild trip Interesting
12
Ricky 6, (Ricky Six) 2000,  Unrated)
Ricky 6, (Ricky Six)
Don"t really know what to say
13
The Pride and the Passion 1957,  Unrated)
The Pride and the Passion
Just alright
14
Lean on Me 1989,  PG-13)
Lean on Me
Great movie about young mischievous boys
15
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
The Greatest Story Ever Told
Wonderfully made and Illistrated
16
Tammy Tell Me True 1961,  Unrated)
Tammy Tell Me True
As a young girl growing up I loved the Tammy movies
17
She Loves Me Not 1934,  Unrated)
She Loves Me Not
I liked it was o.k
18
Candyman 1992,  R)
Candyman
Good movie not to creapy
19
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
Candyman 2 - Farewell to the Flesh
Good movie not to creapy
20
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
Candyman 3: Day of the Dead
Good Prt 3 for a movie
21
Grease 1978,  PG)
Grease
The 50"s rock
22
Footloose 1984,  PG)
Footloose
Rebelious Kids win again
23
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
Jumpin' Jack Flash
Whoopie does some good acting
24
The Dance 2007,  PG)
The Dance
Movie with dance are cool
25
Dance Party USA 2006,  Unrated)
Dance Party USA
It is to show that year of danceing
26
Last Dance 2002,  Unrated)
Last Dance
Real good check it out
27
Dance 'Til Dawn 1988,  Unrated)
Dance 'Til Dawn
Dance,Dance,Dance
28
Dance Team 1932,  Unrated)
Dance Team
Dance and do it again
29
One Last Dance 2005,  PG-13)
One Last Dance
Now You tell me?
30
White Men Can't Dance ,  PG)
White Men Can't Dance
They try like hell
31
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
Good stars,Good acting
32
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
Yo Baba! the heat is on
33
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Great Julia Stiles movie
34
The Forbidden Dance Is Lambada 1990,  PG-13)
The Forbidden Dance Is Lambada
Hot and Sexy dance good movie
35
Shake Dance: The Movie 2002,  Unrated)
Shake Dance: The Movie
Dance movie of coarse it is good
36
Save the Last Dance 2 2006,  PG-13)
Save the Last Dance 2
o.k but first was better
37
Everything to Dance For 2006,  Unrated)
Everything to Dance For
t sure is if that"s what you ejoy
38
Let It Be Me (Love Dance) (Flirty Dancing) 1995,  PG-13)
Let It Be Me (Love Dance) (Flirty Dancing)
Dance movie what more can I say
39
Dance Academy (Body Beat) 1988,  PG)
Dance Academy (Body Beat)
O.k to learn by
40
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
Breakin' 2 - Electric Boogaloo
Great breakin movie
41
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
Breakin' (Breakdance: The Movie)
Great breakin movie
42
Lock Up 1989,  R)
Lock Up
Great prison movie
43
Denis Leary: Lock 'N Load 1997,  Unrated)
Denis Leary: Lock 'N Load
good not great
44
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
Loved it
45
Locked Up (Gefangen) 2004,  R)
Locked Up (Gefangen)
Enjoyed
46
One Man Up (L'uomo in più) 2001,  Unrated)
One Man Up (L'uomo in più)
Not the best
47
Living it Up (La Bella Vita) 1994,  Unrated)
Living it Up (La Bella Vita)
Fun movie
48
Somebody Up There Likes Me 1956,  Unrated)
Somebody Up There Likes Me
Good old Flix
49
Will the Real Pimps and Hos Please Stand Up! 2007,  Unrated)
Will the Real Pimps and Hos Please Stand Up!
Differant
50
What's Up, Doc? 1972,  G)
What's Up, Doc?
Great older Barbara Flix
51
Up in Smoke 1978,  R)
Up in Smoke
Cheech and Chong at their best
52
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
Honey, I Blew Up the Kid
Good family movie
53
Pump up the Volume 1990,  R)
Pump up the Volume
o.k for older flix
54
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
Up Close & Personal
Great chic flix
55
Which Way Is Up? 1977,  R)
Which Way Is Up?
o.k older comedy
56
I Got The Hook-Up 1998,  R)
I Got The Hook-Up
fun movie
57
Hanging Up 2000,  PG-13)
Hanging Up
Great sister chic flix
58
The Pick-Up Artist 1987,  PG-13)
The Pick-Up Artist
good Molly movie
59
American Psycho II: All American Girl 2002,  R)
American Psycho II: All American Girl
not much to say???
60
American Hardcore 2006,  PG)
American Hardcore
good to watch with friends
61
American Dreamz 2002,  PG-13)
American Dreamz
we all have them
62
American History X 1998,  R)
American History X
Todays reality
63
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
As GOOD as GREASE
64
The Last American Virgin 1982,  R)
The Last American Virgin
STUPID
65
American Pie 1999,  R)
American Pie
I"ll never eat apple pie again
66
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
How to Make an American Quilt
Good chic flix
67
American Me 1992,  R)
American Me
Great movie
68
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
Great movie
69
In Cold Blood 1967,  R)
In Cold Blood
Just good
70
Innocent Blood 1992,  R)
Innocent Blood
Good for all
71
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) ,  R)
72
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
Friday the 13th Part VII - The New Blood
Scared me
73
Blood Work 2002,  R)
Blood Work
Good action flix
74
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
good sylvestor stallon movie
75
Blood Angels (Thralls) 2005,  R)
Blood Angels (Thralls)
O.k I suppose
76
Billy Jack 1971,  PG)
Billy Jack
Good movie for the year it came out
77
The Trial of Billy Jack 1974,  PG)
The Trial of Billy Jack
good 70"s movies
78
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
didnot really care for it
79
Billy Jack Goes to Washington 1977,  PG)
Billy Jack Goes to Washington
Godd movie
80
Bad News Bears 2005,  PG-13)
Bad News Bears
Great movie for kids who like sports
81
John Q 2001,  PG-13)
John Q
Very good
82
The Marine 2006,  PG-13)
83
Uncle Buck 1989,  PG)
Uncle Buck
He can be your uncle
84
Saturday Night Fever 1977,  R)
Saturday Night Fever
Good old John Travolta
85
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Loved it
86
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
You 'll love them
87
Blues Brothers 2000 1998,  PG-13)
Blues Brothers 2000
If you like the Blues Bros this is good
88
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
fun for the kids
89
Stella 1989,  PG-13)
Stella
Great chic flix
90
Red Rose 2004,  Unrated)
Red Rose
Great Stephen King flix
91
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
Stephen King's Rose Red
Yeah
92
The Rose 1979,  R)
The Rose
Bett Midler is good
93
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
The Exorcism of Emily Rose
Good part 2
94
The Rose Tattoo 1955,  Unrated)
The Rose Tattoo
Just alright
95
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Good jody foster movie
96
Taxi 2004,  PG-13)
Taxi
Kick ass taxi flix
97
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
Great for the children
98
Circle of Friends 1995,  PG-13)
Circle of Friends
Good movie
99
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Diferant
100
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
An o.k flix
101
Ella Enchanted 2004,  PG)
Ella Enchanted
Great movie
102
Delirious 2006,  Unrated)
Delirious
Differant sort of comedy
103
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
for opera lovers everywhere
104
South Central 1992,  R)
South Central
Good flix
105
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
just liked somewhat
106
South Pacific 1958,  Unrated)
South Pacific
good old flix
107
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
These children are in question
108
Knights of the South Bronx 2005,  PG)
Knights of the South Bronx
Could have been better
109
Massacre at Central High (Blackboard Massacre) 1976,  R)
Massacre at Central High (Blackboard Massacre)
only liked somewhat
110
First Time Felon 1997,  R)
First Time Felon
You will not want to be 2nd
111
First Born 2006,  PG-13)
First Born
Not really my kind of flix
112
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
Pay back time Yeah1
113
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
But only one last date
114
Love at First Bite 1979,  PG)
Love at First Bite
Stupid
115
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
Funny good for all
116
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
Favorite christmas flix
117
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Really funny
118
White Fang 1991,  PG)
White Fang
good movie
119
White Oleander 2002,  PG-13)
White Oleander
Keep it a secret
120
The Great White Hype 1996,  R)
The Great White Hype
???????
121
White Palace 1990,  R)
White Palace
Yeah1
122
Single White Female 1992,  R)
Single White Female
????????????
123
Snow White 1996,  G)
Snow White
Great flix for all
124
White Boyz 1999,  R)
White Boyz
Just alright
125
Amityville: Dollhouse 1997,  R)
Amityville: Dollhouse
You have to watch for your own opion
126
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Great Shawn Penn
127
Mystic Pizza 1988,  R)
Mystic Pizza
Good Julia Roberts
128
A River Runs Through It 1992,  PG)
129
Little Nikita 1988,  PG)
130
Forever Lulu 2000,  R)
Forever Lulu
And what a ride it is
131
Joy Ride 2001,  R)
Joy Ride
an o.k flix
132
Along Came a Spider 2001,  R)
Along Came a Spider
Watch out they bite
133
Biker Boyz 2003,  PG-13)
Biker Boyz
Bike"s Rule
134
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
Good movie
135
Brotherhood of Justice 1986,  Unrated)
Brotherhood of Justice
Good movie
136
Brotherhood of Death 1976,  R)
Brotherhood of Death
good Movie
137
Blind Justice 1994,  R)
Blind Justice
Watch for yourself
138
Poetic Justice 1993,  R)
Poetic Justice
All will have a differant opion
139
Robocop - Dark Justice 2000,  R)
Robocop - Dark Justice
Kick ass action
140
Enough 2002,  PG-13)
Enough
She sure does
141
Brown Sugar 2002,  PG-13)
Brown Sugar
Have seen these actors i other movies and enjoy them
142
Book of Love 2003,  R)
Book of Love
neither bad nor good
143
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
Angels in the Outfield
Good movie
144
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
Good chic flix
145
Ghost Dad 1990,  PG)
Ghost Dad
Yeah for dad
146
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
weekly series i use to watch as a young girl
147
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999,  R)
Ghost Dog - The Way of the Samurai
All will have a differant opion
148
Ghost Ship 2002,  R)
Ghost Ship
Good to watch not scary at all
149
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
Something's Gotta Give
Great for people middle aged
150
The Shaggy Dog 2006,  PG)
The Shaggy Dog
Great for the kids
151
National Lampoon's Barely Legal (After School Special) 2003,  R)
National Lampoon's Barely Legal (After School Special)
Godd movie for alot of laughs
152
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
A movie of a strange sort
153
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
Great movie for everyone
154
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Kid Flix Yahoo
155
The Wood 1999,  R)
The Wood
Great movie for friends
156
Flipper 1996,  PG)
Flipper
Great for the whole family
157
The Good Son 1993,  R)
The Good Son
Gives a lesson on siblings
158
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
The Grumy old men are fu men
159
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
Grumpier are even more fun
160
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
It make men wonder want if
161
Drumline 2002,  PG-13)
Drumline
When given a chance anythingcan happen
162
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Yah Right Like Totally
163
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Children of all ages watch this
164
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Loved it
165
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
Enjoyed
166
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
If you are going ito a lrg fmly chk this out
167
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
Good for old movie
168
Hustle & Flow 2004,  R)
Hustle & Flow
Reality Baby
169
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Where was she when I was little ?
170
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Good chic flix and the tomato"s are good too
171
Some Kind of Wonderful 1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
Yah ! There Is
172
Powder 1995,  PG-13)
Powder
Here we go with the judgeing !
173
Bed of Roses 1996,  PG)
174
The World According to Garp 1982,  R)
The World According to Garp
Movie is alright !
175
Paradise 1991,  PG-13)
Paradise
Good chic flix
176
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Great for young children going ito hospital
177
The People Under The Stairs 1991,  R)
The People Under The Stairs
I Just hope you do"t have stairs
178
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
Yah ! He Is
179
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1957,  Unrated)
Rodgers & Hammerstein's Cinderella
Great Origial
180
Evita 1996,  PG)
Evita
Great proformance from Madona
181
Earthquake 1974,  PG)
Earthquake
Good old movie
182
The Barefoot Contessa 1954,  Unrated)
The Barefoot Contessa
Good old movie
183
The Sentinel 1976,  R)
The Sentinel
Good for old
184
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
Wonderful chic flix for close chic buddies
185
Soul Food 1997,  R)
Soul Food
Great family flix
186
Soul Man 1986,  PG-13)
Soul Man
Good old movie
187
Soul Plane 2004,  R)
Soul Plane
Get me on that flight
188
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
Makes you really think about thigs
189
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Cute chic flix
190
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
Great movie
191
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
Great movie
192
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
Rent it and watch
193
Jaws 1975,  PG)
Jaws
I don"t go ito the ocean no more
194
Jaws 2 1978,  PG)
Jaws 2
Jaws 1 sent his friends
195
Jaws 3 1983,  PG)
Jaws 3
His friends multiplied
196
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
Jaws 4 - The Revenge
Revenge shit they come in closer
197
Navy Seals 1990,  R)
Navy Seals
You go guys kick butt
198
McHale's Navy 1997,  PG)
McHale's Navy
Stupid funy
199
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
for dog lovers everywhere
200
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
Great for the kids
201
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure 2001,  G)
Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
Good for 2nd movie
202
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
Great old movie
203
Funny Lady 1975,  PG)
Funny Lady
Great old movie
204
Cinderella 1950,  G)
Cinderella
Great for all the little princesses everywhere
205
Cinderella Liberty 1974,  R)
Cinderella Liberty
Great older movie
206
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
For a teen with a dream
207
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
Great DREW movie
208
White Men Can't Jump 1992,  R)
White Men Can't Jump
Great movie rent it
209
Dennis the Menace 1993,  PG)
Dennis the Menace
For little boys everywhere
210
The Boy Who Could Fly 1986,  PG)
The Boy Who Could Fly
Good movie rent it
211
The Nativity Story 2006,  PG)
The Nativity Story
Everyone will view differantly
212
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
YEAH!!!!!!!!!
213
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Go Baby!!!
214
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
The Poseidon Adventure
Makes you woder if you really want to take a cruise
215
Free Willy 2: The Adventure Home 1995,  PG)
Free Willy 2: The Adventure Home
YEAH ! Great adventure movie
216
Flipper's New Adventure 1964,  G)
Flipper's New Adventure
Good adventure movie
217
Valley of the Dolls 1967,  PG-13)
Valley of the Dolls
Good old movie
218
Material Girls 2006,  PG)
Material Girls
Good chic flix
219
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
Great for the older chics
220
Live and Let Die 1973,  PG)
Live and Let Die
Good old movie
221
To Live and Die in L.A. 1985,  R)
To Live and Die in L.A.
enjoyed
222
Mad Hot Ballroom 2005,  PG)
Mad Hot Ballroom
good
223
Helter Skelter 2004,  Unrated)
Helter Skelter
It is a REAL TRUE STORY
224
The Helter Skelter Murders 1988,  R)
The Helter Skelter Murders
The mind of Charles Manson
225
Helter Skelter (Massacre in Hollywood) 1976,  Unrated)
Helter Skelter (Massacre in Hollywood)
True story
226
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
Linda Blair great actress
227
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
Exorcist - The Beginning
good proformances
228
The Exorcist III 1990,  R)
The Exorcist III
What your mind can do to you
229
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
Exorcist II - The Heretic
WoW
230
The Omen 2006,  R)
The Omen
Great old movie
231
Damien: Omen II 1978,  R)
Damien: Omen II
Makes you wonder
232
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
Omen III: The Final Conflict
another sequal
233
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
Omen IV - The Awakening
another sequel
234
The Omen Legacy 2001,  Unrated)
The Omen Legacy
Sequel
235
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Bring your own popcorn
236
Faces of Death 1978,  Unrated)
Faces of Death
True Stuff
237
Faces of Death IV 1990,  Unrated)
Faces of Death IV
True stuff
238
The Best Man 1999,  R)
The Best Man
Yeah ! good movie
239
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
The Best Little Whorehouse in Texas
good older movie
240
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
Do you have a best friend like this
241
The Preacher's Wife 1996,  PG)
The Preacher's Wife
Really good movie
242
The Astronaut's Wife 1999,  R)
The Astronaut's Wife
Good movie
243
The Butcher's Wife 1991,  PG-13)
The Butcher's Wife
good movie
244
Christmas Wife 1988,  G)
Christmas Wife
really cutecchristmas movie
245
Dangerous Minds 1995,  R)
Dangerous Minds
Great movie
246
Life 1999,  R)
Life
Good movie
247
The Big Chill 1983,  R)
The Big Chill
Great older movie
248
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Good movie
249
Big 1988,  PG)
Big
Yeah
250
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
Yeah
251
Lost in Space 1998,  PG-13)
Lost in Space
Good
252
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
good
253
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
Great chic flix
254
Music of the Heart 1999,  PG)
Music of the Heart
Good chic flix
255
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
great for the family
256
The Music Box 1932,  PG)
The Music Box
good really old movie
257
Training Day 2001,  R)
Training Day
Really good movie
258
Porky's II: The Next Day 1983,  R)
Porky's II: The Next Day
one of those good old back in the day movies
259
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Makes you ask questions like what if
260
Murder, Inc. 1960,  Unrated)
Murder, Inc.
Coll for an old flix
261
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
Liked it as a kid
262
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
263
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
How the Grinch Stole Christmas
Liked it as a kid
264
The Wizard of Oz (1925) ,  Unrated)
265
The Wonderful Wizard of Oz 1987,  Unrated)
The Wonderful Wizard of Oz
Yeah !
266
The Indian in the Cupboard 1995,  PG)
The Indian in the Cupboard
cute for the young and old
267
Return to Oz 1985,  PG)
Return to Oz
neither liked or disliked
268
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
Little Shop of Horrors
If you like Steve Martin it is o.k
269
Out of Africa 1985,  PG)
Out of Africa
dig these types of flix
270
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
Down and Out in Beverly Hills
Crazy funy
271
Out of Sight 1998,  R)
Out of Sight
Yeah ! for J.LO
272
Out for Justice 1991,  R)
Out for Justice
Steven Segal kicks ass
273
To Walk With Lions 1999,  PG-13)
To Walk With Lions
Loved the story
274
Straight Talk 1992,  PG)
Straight Talk
Cute flix Dolly and other actors all good in this
275
Pillow Talk 1959,  Unrated)
Pillow Talk
Like doris Day good old movie and get the popcorn
276
If These Walls Could Talk 2 2000,  R)
If These Walls Could Talk 2
Great chic flix
277
If These Walls Could Talk 1996,  R)
If These Walls Could Talk
Great chic flix
278
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
When a Man Loves a Woman
Great love story
279
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
need to watch more than oe time to udrstnd
280
Honey 2003,  PG-13)
Honey
Loved it
281
Honey, I Shrunk the Kids 1989,  PG)
Honey, I Shrunk the Kids
great for the family
282
Honey, We Shrunk Ourselves 1996,  PG)
Honey, We Shrunk Ourselves
Great for the family
283
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
Bedknobs and Broomsticks
Great older dsny flix
284
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
another good peter pan
285
Peter Pan 1953,  G)
Peter Pan
Another good peter pa
286
Lassie 2005,  PG)
Lassie
Lovable dog movie for evryone
287
The Polar Express 2004,  G)
The Polar Express
another good movie for tom Hanks
288
Love's Long Journey 2005,  Unrated)
Love's Long Journey
Good chic flix
289
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
Bill & Ted's Bogus Journey
stupid funny
290
James' Journey to Jerusalem 2003,  Unrated)
James' Journey to Jerusalem
good movie
291
Simon Birch 1998,  PG)
Simon Birch
Trials prevail
292
Hocus Pocus 1993,  PG)
Hocus Pocus
Funy for all to watch
293
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
Did not like
294
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
keeping i touch with your friends is a fun thing and good
295
Deep Water 2006,  PG)
Deep Water
Just o.k
296
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Great for the ladies
297
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
The Curse of the Cat People
very differant of sorts
298
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
Fast Times At Ridgemont High
Hey Dude Watch it you will enjoy
299
High School High 1996,  PG-13)
High School High
fun movie
300
Rock 'N' Roll High School Forever 1991,  PG-13)
Rock 'N' Roll High School Forever
Fun movie
301
How High 2001,  R)
How High
flix I ejoyed
302
The Bad Girls From Valley High 2005,  R)
The Bad Girls From Valley High
???????
303
Valley Girl 1983,  R)
Valley Girl
Cute
304
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan
Yeah ! for Madonna
305
Avenging Angel 1985,  R)
Avenging Angel
good for older flix
306
Angel 1984,  R)
Angel
good for older flix
307
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Loved it yes ! buy it do't bother to rent
308
Return of the Living Dead: Necropolis 2005,  R)
Return of the Living Dead: Necropolis
Judge for yourself
309
Femme Fatale 2002,  R)
Femme Fatale
Judge for yourself
310
Howard the Duck 1986,  PG)
Howard the Duck
He is a cute little guy
311
Night Shift 1982,  R)
Night Shift
You go FOZY
312
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
good movie and very real
313
Prison Song 2001,  R)
Prison Song
Good Reality
314
Brian's Song 1971,  G)
Brian's Song
Very good older flix
315
Jersey Girl 2004,  PG-13)
Jersey Girl
Great for all
316
Calendar Girl 1993,  PG-13)
Calendar Girl
good
317
Poor Little Rich Girl 1965,  Unrated)
Poor Little Rich Girl
Great
318
Funny Girl 1968,  G)
Funny Girl
Love that Barbara
319
The Goodbye Girl 1977,  PG)
The Goodbye Girl
Good older movie
320
Tank Girl 1995,  R)
Tank Girl
good movie
321
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Another favorite to my list
322
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Could work
323
Cars 2006,  G)
Cars
Great movie for all
324
Nothing to Lose 1997,  R)
Nothing to Lose
Just alright
325
Sister Act 1992,  PG)
Sister Act
Yeah ! you go girl
326
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
Good prt 2
327
The Other Sister 1999,  PG-13)
The Other Sister
Great chic flix
328
Romeo Must Die 2000,  R)
Romeo Must Die
you"ll enjoy
329
Reality Bites 1994,  PG-13)
Reality Bites
it sure can
330
Hollywoodland 2006,  R)
Hollywoodland
Judge for yourself
331
Fanny and Elvis 1999,  Unrated)
Fanny and Elvis
Cute !!
332
The Ten Commandments 2007,  PG)
The Ten Commandments
Sure is the truth
333
Eyes of Laura Mars 1978,  R)
Eyes of Laura Mars
Just an alright flix
334
An Eye for an Eye 1981,  R)
An Eye for an Eye
Good action flix
335
Christine 1983,  R)
Christine
Great edge of your seat older flix
336
Honeysuckle Rose 1980,  PG)
Honeysuckle Rose
good older movie
337
The Lords of Flatbush 1974,  PG)
The Lords of Flatbush
Good flix but grease kicks its ass
338
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
really good flix
339
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
good older movie
340
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
Really fun flix to watch
341
Jack 1996,  PG-13)
Jack
Really good Robi Williams flix
342
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
Really good Robin Williams flix
343
Coach Carter 2005,  PG-13)
Coach Carter
Really enjoyed
344
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
E for Effort that is all
345
Tremors 1990,  R)
Tremors
good older movie
346
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
Planet of the Apes
o.k older series
347
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
Just alright to me
348
The Tenants 2005,  R)
The Tenants
Judge on your own
349
Are We There Yet? 2003,  PG)
350
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
351
The Way We Were 1973,  PG)
352
Annie 1981,  PG)
353
Annie Oakley 1935,  Unrated)
354
Annie Get Your Gun 1950,  Unrated)
355
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
356
Arcade 1993,  R)
357
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
358
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
great for the kids
359
Barb Wire 1996,  R)
360
Sixteen Candles 1984,  PG)
361
Overboard 1987,  PG)
362
Deep Blue Sea 1999,  R)
363
Sea of Love 1989,  R)
364
Backdraft 1991,  R)
365
Ladder 49 2004,  PG-13)
366
Jacob's Ladder 1990,  R)
367
My Friend Flicka 1943,  Unrated)
368
Flicka 2006,  PG)
369
Walker, Texas Ranger: Trial by Fire 2005,  Unrated)
370
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
371
Ice Castles 1978,  PG)
372
The Players Club 1998,  R)
373
Friday 1995,  R)
374
Next Friday 2000,  R)
375
All About the Benjamins 2002,  R)
376
Swiss Family Robinson 1960,  G)
377
The Family Man 2000,  PG-13)
378
Johnson Family Vacation 2004,  PG-13)
379
My Family 1995,  R)
380
The Manson Family 2004,  R)
381
Addams Family Values 1993,  PG-13)
382
The Addams Family 1991,  PG-13)
383
Mama Flora's Family 1998,  Unrated)
384
The Breakfast Club 1985,  R)
385
Hope Floats 1998,  PG-13)
386
The Fly 1958,  Unrated)
387
Fly Away Home 1996,  PG)
388
Back to the Beach 1987,  PG)
389
Frankie & Johnny 1991,  R)
390
Beach Blanket Bingo 1965,  G)
391
Frankie and Johnny 1965,  PG)
392
Stay Alive 2006,  PG-13)
393
Racing Stripes 2005,  PG)
394
My Dog Skip 1999,  PG)
395
Blue Hawaii 1961,  PG)
396
Blue Hawaii (1961) ,  Unrated)
397
Elvis: Aloha from Hawaii 2004,  Unrated)
398
The Blue Lagoon 1980,  R)
399
Blue Crush 2002,  PG-13)
400
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
401
Love Me Tender 1956,  Unrated)
402
G.I. Blues 1960,  PG)
403
It Happened at the World's Fair 1963,  Unrated)
404
Girls! Girls! Girls! 1962,  PG)
405
Fun in Acapulco 1963,  PG)
406
Roustabout 1964,  PG)
407
Speedway 1968,  G)
408
Easy Come, Easy Go 1967,  PG)
409
Viva Las Vegas 1964,  PG)
410
Kid Galahad 1962,  Unrated)
411
Change of Habit 1969,  R)
412
Spinout 1966,  Unrated)
413
Tickle Me 1965,  PG)
414
Kissin' Cousins 1964,  PG)
415
Wild in the Country 1961,  PG)
416
Charro! 1969,  PG)
417
Live a Little, Love a Little 1968,  PG)
418
Clambake 1967,  G)
419
Girl Happy 1965,  Unrated)
420
Follow That Dream 1961,  Unrated)
421
Flaming Star 1960,  PG)
422
King Creole 1958,  PG)
423
Paradise, Hawaiian Style 1966,  G)
424
Double Trouble 1967,  G)
425
The Trouble with Girls (and How to Get Into It) 1969,  PG)
426
Harum Scarum (Harem Holiday) 1965,  PG)
427
Loving You 1957,  G)
428
Elvis 2005,  Unrated)
429
Tsotsi (Thug) 2005,  R)
430
Elvis - His Best Friend Remembers 2002,  Unrated)
431
Elvis (Elvis the Movie) 1979,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments