My Favorite Movies
| drupadi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 2 |
Before Sunrise 1995, R) |
|
| 3 |
Before Sunset 2004, R) |
|
| 4 |
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 6 |
Phörpa (The Cup) 1999, G) |
|
| 7 |
Once 2007, R) |
|
| 8 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 9 |
Gie 2005, Unrated) |
|
| 10 |
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008, PG-13) |
|
| 11 |
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Vertical Limit 2000, PG-13) |
|
| 13 |
Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) 1997, PG) |
|
| 14 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003, R) |
|
| 15 |
August Rush 2007, PG) |
|
| 16 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 17 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 18 |
Crash 2005, R) |
|
| 19 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 20 |
The Celestine Prophecy 2006, PG) |
|
| 21 |
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Monsieur Ibrahim) 2003, R) |





















