My Favorite Movies
| drstrangeno24's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Magic 1978, R) |
|
| 2 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 3 |
The Texas Chainsaw Massacre 1974, R) |
|
| 4 |
White Heat 1949, Unrated) |
|
| 5 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 6 |
Take the Money and Run 1969, PG) |
|
| 7 |
Dark Star 1974, G) |
|
| 8 |
Dog Day Afternoon 1975, R)
Most "based on a true story" films are either very-loosely based, or so tightly based on their source that they are almost hard to watch. This film has the advantage of being based on an incident that according to reports, truly was as strange as what was portrayed, with a few discrepancies for character development. The actors do an amazing job with this. Everyone is sympathetic to an extent. |
|
| 9 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 10 |
Metropolis 1927, PG-13) |










