Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. DRob608994
  2. David

My all-time faves!

  DRob608994's Rating My Rating
1
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
One of the greatest sports films ever! Based on a true story.
2
Excalibur 1981,  R)
Excalibur
The closest film version to Mallory's epic. Soundtrack courtesy of Wagner!
3
King Arthur 2004,  PG-13)
King Arthur
Goes back to the very roots of the myth, which date right around the end of the Roman occupation of England.
4
Creator 1985,  R)
Creator
You'll laugh, you'll cry - one of the most profound movies I've ever seen in my life.
5
Cashback 2006,  R)
Cashback
An obscure movie which is basically a meditation on man's interpretation of feminine beauty. Extraordinary!
6
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
A sweeping cinematic masterpiece!
7
Map of the Human Heart 1993,  R)
Map of the Human Heart
Another obscure film which deals with the controversial carpet-bombing of Dresden during WWII. Very moving.
8
The Mission 1986,  PG)
The Mission
Even if you're not a religious person (which I'm not!), this is still worth watching.
9
Gladiator 2000,  R)
10
Shakespeare in Love 1998,  R)
Shakespeare in Love
If ONLY Hollywood would make more flicks like this & less like DUDE, WHERE'S MY CAR?
11
Les Miserables 1998,  PG-13)
12
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Perhaps THE definitive movie of the postmodern age?
13
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
A Greek tragedy told via the medium of a science fiction story. Splendid!
14
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Shakespeare's best comedy, featuring an all-star cast (minus Keanu Reeves) and perhaps the best film adaptation of a Shakespeare play - ever!
15
Crimson Tide 1995,  R)
Crimson Tide
What happens when the captain of your submarine wants to start WWIII w/out your permission?
16
The Rock 1996,  R)
The Rock
Perhaps the single greatest action movie ever made!
17
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
Faulkneresque, if I say so myself!
18
The Last of the Mohicans 1992,  R)
The Last of the Mohicans
A wonderful film adaptation of Cooper's classic (although I recommend you read the book as well). My favorite role for the lovely Madeline Stowe.
19
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
One can never over-estimate the importance of a liberal arts education. We do so @ our own peril....
20
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
A nice thriller featuring a top-notch cast!
21
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
OK, I haven't read the book, but I loved the movie!
22
Ladder 49 2004,  PG-13)
23
Troy 2004,  R)
24
Helen of Troy 2003,  Unrated)
Helen of Troy
A different take on Homer than TROY, but does a nice job of focusing on different aspects of the story / myth.
25
300 2007,  R)
300
An impressionistic vision of Leonidas and the 300 Spartans at the pass of Thermopylae.
26
Dangerous Beauty 1998,  R)
27
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
One of the most watchable movies ever made. Written by a professor @ Michigan State University!
28
Girl Play 2004,  Unrated)
Girl Play
A very sexy date movie - regardless of the genders viewing it!
29
The Natural 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments