My Favorite Movies
| drmaitland's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 2 |
Tokyo Story , Unrated) |
|
| 3 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 4 |
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959, Unrated) |
|
| 5 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 6 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 7 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 8 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 9 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 10 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 11 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 12 |
Casablanca 1942, PG) |












