My Favorite Movies
| drlewis8's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Am a Fugitive From a Chain Gang 1932, Unrated) |
|
| 2 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 3 |
Angels with Dirty Faces 1938, Unrated) |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
Field of Dreams 1989, PG) |
|
| 6 |
Patton 1970, PG) |
|
| 7 |
The Thin Man 1934, Unrated) |
|
| 8 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 9 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 10 |
Big Night 1996, R) |
|
| 11 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 12 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 13 |
City for Conquest 1940, Unrated) |
|
| 14 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 15 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 16 |
National Lampoon's Animal House 1978, R) |
|
| 17 |
The Aristocrats 2005, Unrated) |
|
| 18 |
Fast Times At Ridgemont High 1982, R) |
|
| 19 |
My Man Godfrey 1936, Unrated) |
|
| 20 |
Fargo 1996, R) |
|
| 21 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 22 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 23 |
The Paper Chase 1973, PG) |
|
| 24 |
Seabiscuit 2003, PG-13) |
|
| 25 |
Major League 1989, R) |
|
| 26 |
Wall Street 1987, R) |
|
| 27 |
The Buddy Holly Story 1978, PG) |
|
| 28 |
Saturday Night Fever 1977, R) |
|
| 29 |
Avalon 1990, PG) |
|
| 30 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 31 |
The Hot Spot 1990, R) |
|
| 32 |
Mr. Smith Goes to Washington 1939, Unrated) |
|
| 33 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 34 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 35 |
Nothing in Common 1986, PG) |
|
| 36 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 37 |
The Commitments 1991, R) |
|
| 38 |
Body Heat 1981, R) |
|
| 39 |
The Big Chill 1983, R) |
|
| 40 |
Meet John Doe 1941, Unrated) |
|
| 41 |
The Natural 1984, PG) |
|
| 42 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 43 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 44 |
Career Opportunities 1991, PG-13) |
|
| 45 |
Good Night, And Good Luck 2005, PG) |
|
| 46 |
Diner 1982, R) |
|
| 47 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 48 |
Hoosiers 1986, PG) |
|
| 49 |
Play It Again, Sam 1972, PG) |
|
| 50 |
Rain Man 1988, R) |


















































