My Favorite Movies


  drgirlfri3nd's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
This is my favorite film. Ever. Don't be afraid. Just sit down and watch it. Oh, and read the book, too.
2
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
The best cinematography of all time. Period.
3
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
It's a shame that this one has been virtually forgotten. The special effects were groundbreaking back then, and still magnificent today. The all-star cast includes the very intriguing Isabella Rossellini, Bruce Willis, Goldie Hawn, and the great Meryl Streep.
4
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
Priceless. Not for the faint of heart.
5
A Wedding 1978,  PG)
A Wedding
Recently re-issued on DVD, thank God! It's an ensemble cast, a must-see!
6
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
"It may be childish and stupid...but so is high school."
7
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
A naked blonde walks into a bar, with a poodle under one arm and a two-foot salami under the other. She lays the poodle on the table. Bartender says, "I suppose you won't be needing a drink." The naked lady says...
8
Office Space 1999,  R)
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
They haven't created words for this one, but I'll try this: BRILLIANT.
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
This film makes all the malenky little hairs on my plodd stand endwise.
12
In Her Shoes 2005,  PG-13)
In Her Shoes
If you're not the oldest sister (like me), you won't get it. But if you are, watch it. Utter brilliance.
13
Natural Born Killers 1994,  R)
14
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
I love Terry Gilliam's vision. Very well-done.
15
House on Haunted Hill 1999,  R)
16
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
One of the best new movies I've seen in a long while.
17
Trading Places 1983,  R)
18
Melinda and Melinda ,  PG-13)
19
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
I'm planning on playing "I Do, I Do, I Do, I Do, I Do" by ABBA at my wedding this summer. :)
20
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
The scariest freaking movie I've ever seen. I had nightmares for weeks. Terror excellence!
21
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
Tina Fey needs to write more screenplays. A fresh, funny one like this is a rarity in Hollywood today.
22
Wish You Were Dead 2002,  R)
Wish You Were Dead
The best movie you've probably never seen. It might be hard to find, but it's definitely worth it.
23
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
One of my guilty pleasures. *Hangs head in shame*
24
Fight Club 1999,  R)
25
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
26
Full Metal Jacket 1987,  R)
27
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Superb. Love, love, love. I'd give it 5 stars, but the weird Oompa-Loompa guy kinda freaks me out.
28
Eulogy 2004,  R)
29
Saved! 2003,  PG-13)
Saved!
Mandy Moore is perfect for this film. Go watch it.
30
Bachelor Party 1984,  R)
Bachelor Party
What did you say, Stanley? You said no hookers! No hookers! No hookers!
31
Mannequin 1987,  PG)
Mannequin
Oooooh, Switcher. You are one sick puppy.
32
Soapdish 1991,  PG-13)
Soapdish
One of my very favorites.
33
Friday 1995,  R)
Friday
Great x 100000000.
34
Four Rooms 1995,  R)
Four Rooms
Don't misbehave.
35
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Or, "Mr. Blues' Wild Ride." My family and I go around saying "How much for the women? How much for the little girl?"
36
Brighton Beach Memoirs 1986,  PG-13)
Brighton Beach Memoirs
Slow-paced and very filling. A movie for movie buffs.
37
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
Psycho Beach Party
Quirky, kooky, cross-dressing fun!
38
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach
Lassard is the ultimate lovable buffoon.
39
Police Academy 1984,  R)
Police Academy
*Dreamy sigh when thinking of Mahoney's dimples*
40
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
I love this one because it introduces Zed. Zed is beloved to me.
41
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
Police Academy 4 - Citizens on Patrol
My favorite of the Police Academy films, admittedly due to Billie Bird (the trigger-happy elderly lady). Plus, it's got a couple of has-beens, a couple of never-wases, a couple of rising stars (like David Spade), and the awesomeness that is Tackleberry.
42
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
43
Team America - World Police 2004,  R)
44
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
45
House of 1000 Corpses 2002,  R)
46
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
:) Go rent it if you haven't seen it. NOW.
47
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Sam Raimi rocks what would otherwise be your typical, low-budget, cheesy, generic, quasi-horror flick. Honorable mention goes to The Man, Bruce Campbell.
48
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
One of my guilty pleasures. I mostly like it because of the hot naked zombie chick with the legwarmers. It will make you laugh and barf at the same time, so go see it!
49
The Legend of Hell House 1973,  PG)
The Legend of Hell House
One of the most terrifying films I've ever seen. Period.
50
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
51
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
But I'm A Cheerleader
I am a big fan of both Natasha Lyonne and Clea DuVall, so this one is a natural favorite for me. Plus, it's got Bull from "Night Court", so how can you go wrong??
52
Heavenly Creatures 1994,  R)
Heavenly Creatures
So very well-written and acted. Two enthusiastic thumbs up.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments