My Favorite Movies


  Drewbacca's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Wow! George C. Scott and Peter Sellers are near god-like in this movie. Kubrick 4-ever!
2
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
Amazing, amazing...AMAZING! In my top 5 easy....maybe top 3. After seeing it 100 times, I watched it with the commentary by PT Anderson and it just gets better.

Perfect portrayal of the 1970s. The entire cast is perfect in almost every way. Each scene is brilliant and intense. Once we hit the 80s, it's maybe even greater. The drug deal gone wrong is one of my favorite sequences of all time for style and tone and its bordering on surrealism.

A tale of life's ups and downs. First all is great then turns to total shit, then returns to at least being ok.
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
My favorite movie of all time....well, after Star Wars. It's perfect!
4
Sideways 2004,  R)
Sideways
Once again, I shall RAVE about Paul Giamatti. This guy should have a cabinet full of Oscars already. What the hell is wrong with the academy.

"If anyone orders Merlot I am leaving! I am NOT drinking any FUCKING MERLOT!!!"
5
Rachel Getting Married 2008,  R)
Rachel Getting Married
Favorite film of 2008. I am now a loyal Anne Hathaway fan and of course Rosmarie DeWitt kicks all sorts of ass here. Saw it 3 times in the theater and will continue watching on DVD several more times I'm sure.
6
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
I was drawn to the film immediately. I loved every beautiful second of this great film.

There is very little dialogue and the actions of the actors and the scenery speak for themselves. It makes me want to forget all the possessions I have and go live on a lake in a hut in peace.

This is my second experience with Ki-Duk and I look forward to more.

By the way, I would say I am in late April to early May of ly life :)
7
Stellet Licht (Silent Light) 2007,  Unrated)
8
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
STUNNING! Absolutely gorgeous to look at. Some of the most amazing cinematography Ive seen in years.

Pitt and Affleck are unbelieveable and the pacing is deliberate and profound.

An amazing, but limited score by Nick Cave (The Propostion) just makes it that much better.

A full review will be forthcoming, but see this when you can. It is amazing film making.
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
JOIN OUR STAR WARS BLOG-A-THON at MoviePatron.com/blog/

Today (May 25th) only, you can register and post your own blog posts about anything Star Wars related and have millions of people read it! Ok, maybe not millions; but a lot.

here's that link again:
CLICK HERE TO BLOG!

This is easily the best story ever put to film. If not for this film, I would be dead.
10
4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007,  R)
4 Months, 3 Weeks and 2 Days
A perfect film. Something that's rare these days but wow does 4,3,2 ever fit the bill. Why this wasn't nominated fo best foreign picture is completely beyond me.

Without being preachy, the movie gives us the raw reality of an illegal abortion in 80's communist Romania.

MY FULL REVIEW HERE
11
United 93 2006,  R)
United 93
Best picture of the year by far. Marvelously directed, edited and acted. Should've swept the Oscars. But of course we have to be politically correct right?

Emotionally draining experience. See this today. If you have dry eyes or don't at least have a lump in your throat, I may question your humanity.

MY FULL REVIEW HERE

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments