My Favorite Movies


  drdeepthought's Rating My Rating
1
The Fifth Element 1997,  PG-13)
2
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998,  R)
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano)
if you are a musician you will love this movie! and if you are not you will love this movie! one of the Best!!!
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Blade Runner 1982,  R)
7
Training Day 2001,  R)
8
Ray 2004,  PG-13)
Ray
if i didn't know I was looking at Jamie Foxx I would have sworn it was Ray himself...
9
The World's Fastest Indian 2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian
just saw this last night worth looking at if you have netflix or blockbuster home
10
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
good...
11
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
Better story line and better dancing then YGS
12
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Loved better then the first two..
13
Underworld 2003,  R)
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
15
Hero 2002,  PG-13)
Hero
beautiful movie
16
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
this is a deep movie oh don't used the dubbed virsion read the sub titles the dubbed sucks... and it changes the story
17
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
this movie made me give music respect to jet li he is the boom actor
18
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
great movie
19
Hitch 2005,  PG-13)
20
Déjà Vu 2006,  PG-13)
21
The Departed 2006,  R)
The Departed
lot of twist all the way to the end, just when you think you know you don't...
22
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
a good example of what happens when people go somewhere and assume... peep it it's deep
23
Babel 2006,  R)
24
Catch a Fire 2006,  PG-13)
25
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
Unleashed (Danny the Dog)
it's Jet Li and it's another deep story line
26
Children of Men 2006,  R)
27
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
28
DOA: Dead or Alive 2007,  PG-13)
29
Shrek the Third 2007,  PG)
30
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
They did me proud and stayed true to the Cartoon... Looking forward to the Next one cause you know that their will be a next one!!!!
31
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Saw it last Night if you love music and really feel it you will love this movie with in the first 30 min you are completely hooked!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments