My Favorite Movies
| drdavemay's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 3 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 7 |
Star Trek: The Motion Picture 1979, G) |
|
| 8 |
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991, PG) |
|
| 9 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 10 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 11 |
Star Trek Generations 1994, PG) |
|
| 12 |
Star Trek - Insurrection 1998, PG) |
|
| 13 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 14 |
What's Up, Doc? 1972, G) |
|
| 15 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 17 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 18 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |


















