My Favorite Movies


  DrCraneX6's Rating My Rating
1
Children of Men 2006,  R)
2
Memento 2000,  R)
3
The Blues Brothers 1980,  R)
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
5
Equilibrium 2002,  R)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
9
In Bruges 2008,  R)
10
Unbreakable 2000,  PG-13)
11
Pan's Labyrinth 2006,  R)
12
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
13
Hot Rod 2007,  PG-13)
14
Heat 1995,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
18
Dirty Harry 1971,  R)
19
Predator 1987,  R)
20
The Longest Day 1962,  G)
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
22
The Big Lebowski 1998,  R)
23
The Prestige 2006,  PG-13)
24
The Illusionist 2006,  PG-13)
25
Sunshine 2007,  R)
26
Narc 2002,  R)
27
No Country for Old Men 2007,  R)
28
Minority Report 2002,  PG-13)
29
The Island 2005,  PG-13)
30
Zodiac 2007,  R)
31
Gone Baby Gone 2007,  R)
32
M 1931,  Unrated)
33
Inception 2010,  PG-13)
34
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
35
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
36
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
37
Hot Fuzz 2006,  R)
38
Pineapple Express 2008,  R)
39
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
41
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
42
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1931,  Unrated)
43
Army of Darkness 1993,  R)
44
Trick 'r Treat 2006,  R)
45
Watchmen 2009,  R)
46
Defendor 2009,  R)
47
Reservoir Dogs 1992,  R)
48
Following 1998,  R)
49
Casino Royale 2006,  PG-13)
50
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
51
Charade 1963,  G)
52
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
53
Smokin' Aces 2007,  R)
54
Fanboys 2007,  PG-13)
55
Inglourious Basterds 2009,  R)
56
Shutter Island 2010,  R)
57
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
58
The Blair Witch Project 1999,  R)
59
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
60
Snatch 2001,  R)
61
The Third Man 1949,  Unrated)
62
Fiddler on the Roof 1971,  G)
63
True Romance 1993,  R)
64
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
65
Pulp Fiction 1994,  R)
66
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
67
Sin City 2005,  R)
68
Raising Arizona 1987,  PG-13)
69
El Dorado 1967,  Unrated)
70
Hostage 2005,  R)
71
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
72
Superbad 2007,  R)
73
The Hunchback of Notre Dame 1939,  Unrated)
74
The Rocketeer 1991,  PG)
75
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
76
Daredevil 2003,  PG-13)
77
Be Kind Rewind 2008,  PG-13)
78
Jurassic Park 1993,  PG-13)
79
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
80
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
81
Punisher: War Zone 2008,  R)
82
The Punisher 2004,  R)
83
The Pianist 2002,  R)
84
Public Enemies 2009,  R)
85
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
86
Saving Private Ryan 1998,  R)
87
Clue 1985,  PG)
88
Nacho Libre 2006,  PG)
89
Saving Silverman (Evil Woman) 2001,  PG-13)
90
Van Helsing 2004,  PG-13)
91
Star Trek 2009,  PG-13)
92
Harry Brown 2009,  R)
93
Insomnia 2002,  R)
94
Cape Fear 1962,  Unrated)
95
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
96
Phone Booth 2003,  R)
97
Spider-Man 2002,  PG-13)
98
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
99
Rat Race 2001,  PG-13)
100
Collateral 2004,  R)
101
Gaslight 1944,  Unrated)
102
The French Connection 1971,  R)
103
Anatomy of a Murder 1959,  G)
104
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
105
Death Sentence 2007,  R)
106
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
107
Clerks 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments