My Favorite Movies
| DRBERNABO's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 2 |
City Lights 1931, G) |
|
| 3 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 4 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 5 |
The Thing from Another World 1951, Unrated) |
|
| 6 |
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988, Unrated) |
|
| 7 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 8 |
The Lion in Winter 1968, PG) |
|
| 9 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 10 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 11 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 12 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 13 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 14 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 15 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 16 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 17 |
Searching for Bobby Fischer 1993, PG) |
|
| 18 |
The Kid 1921, Unrated) |
|
| 19 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 20 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 21 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 22 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 23 |
Pulp Fiction 1994, R) |























