Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dray5032's Rating My Rating
1
Platoon 1986,  R)
Platoon
It would take me hours to talk about this movie, it is the best movie ever made and tells the story of vietnam from the eyes of a foot soldier, it has feeling and compassion. it brings forth the agony that they went through for what they believe in, this country. i hope every american watches this film and really takes it to heart.
2
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
I loved this movie!!!! It was so amazing, Troy is an awesome director he needs to make another movie. Willem is the best actor on the face of the earth!! He truly made this movie "Kinda makes me feel like river dancin'..." That was hysterical... I give it two thumbs wayyy uppp!!!!!
3
The Flight of the Intruder 1990,  PG-13)
The Flight of the Intruder
Another great one
4
G.I. Jane 1997,  R)
G.I. Jane
The second best movie ever
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
like the best movie evr!!!!!! go johnny
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
awesome
7
Dear America - Letters Home from Vietnam 1987,  PG-13)
Dear America - Letters Home from Vietnam
I loved it! I wish people all around the world could see this, it was so moving, it shows how hard american soldiers fight, and how difficult it was for them. it even tells the sad truth about how americans turned there back on vietnam soldiers. i really shouldnt even call them americans, they dont deserve it. I hope everyone that sees it understands how hard they fought for our beleifs and continue to support them.
8
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
awesome
9
Born on the Fourth of July 1989,  R)
Born on the Fourth of July
I thought willem dafoe, as my favorite actor, did an amazing job of portraying a man hiding from his past in mexico. I was amazed at the performance he brought. Tom Cruise could have been better but the wheel chair scene made up for it, lol.
10
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
I thought this movie was the best movie to portray the real tragedy of 911, though I have to add I couldnt expect less from Oliver Stone the greatest director in the world. I think every American should see this movie, then maybe the people who have seem to have lost there patriotism can gain it back.
11
Auto Focus 2002,  PG-13)
Auto Focus
I thought that Willem did such a good job acting, his character would be so hard to play. This is a must see film if your interested in bob crane!
12
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
This is by far the most hysterical film ever, if you like comedies this is definitely for you!
13
Triumph of the Spirit 1989,  R)
Triumph of the Spirit
This was an awesome movie, if your interested in WII, this is a great movie to watch!!!
14
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
i thought it was hysterical, i love willems scene as the "hateful maryland officer."
15
Edges of the Lord 2001,  R)
Edges of the Lord
willem is great in this one
16
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
very cool
17
Control 2004,  R)
Control
it made me cry
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
It was amazing!!!!! go willem!!!
19
American Dreamz 2002,  PG-13)
American Dreamz
I thought it was really funny! Willem does such a good job in every role. Go Willem!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments