My Favorite Movies
This list has no order.
Love these movies all depending on the day and how I feel. I can re-watch each one of these movies and I adore them all for different reasons.
| DramaQueenV's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Departed 2006, R)
OH MY GOD! This is the best movie ever! I love it sooo much, the end just makes me cringe. My god. to anyone who hasn't seen it, I highly recommend...however it is rated R for many obvious asons. BUT OMG. what a cast! what a plot! WHAT A MOVIE! |
|
| 2 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 5 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Snatch 2001, R) |
|
| 7 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 8 |
Legends of the Fall 1994, R) |
|
| 9 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 10 |
Anastasia 1997, G) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 12 |
The Ice Harvest 2005, R) |
|
| 13 |
Identity 2003, R) |
|
| 14 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 15 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 16 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 17 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 18 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 19 |
Thelma & Louise 1991, R) |
|
| 20 |
Just Visiting 2001, PG-13) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R) |
|
| 23 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 24 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Grease 1978, PG) |
|
| 26 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 27 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 28 |
How to Steal a Million 1966, Unrated) |
|
| 29 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 30 |
Funny Face 1957, Unrated) |
|
| 31 |
Valentine's Day 2010, PG-13) |
|
| 32 |
Zoolander 2001, PG-13) |
|
| 33 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 34 |
Star Trek 2009, PG-13)
Sensational. Capturing, alluring with excellent acting! |
|
| 35 |
Mr. Nobody 2009, Unrated) |
|
| 36 |
I Heart Huckabees 2004, R) |
|
| 37 |
Guys and Dolls 1955, Unrated) |
|
| 38 |
The Social Network 2010, PG-13) |





































