My Favorite Movies
Give list a short description
| dragorn86's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
Monty Python and the Holy Grail 1974, PG) |
|
| 4 |
Monty Python's Life of Brian 1979, R) |
|
| 5 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 6 |
No Country for Old Men 2007, R) |
|
| 7 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 9 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 10 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 11 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 12 |
Grindhouse 2007, R)
I haven't had this much fun watching a movie at the theatre in a long time, let alone two movies at once. Insane amounts of fun ensue as you watch these purposefully poorly made flicks. I can go on and on about this double feature. If you enjoy those bad 70's movies or are a fan of Q.T. and R.R. then you MUST check out Grindhouse! It's a real shame it did so poorly in the theatres, I guess people just didn't get it. You get TWO movies for the price of one. That's why it's so long. Well, the masses have won. They will split the films up for their DVD releases, and the incredibly hilarious fake movie trailers in between the features will be cut out in the process. At least the individual movies will be extended to full feature length, a bit of compensation for the butchering of the overall design and purpose of the double feature. Hopefully a future double dip release will see "the best of both worlds" in keeping the extended features coupled with the double feature idea and the fake movie trailers in between. |
|
| 13 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 14 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 15 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 16 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 17 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 21 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 22 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 23 |
Sin City 2005, R) |
|
| 24 |
300 2007, R) |
|
| 25 |
Wanted 2008, R) |
|
| 26 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 27 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 28 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 29 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 30 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 31 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 32 |
Steamboy 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Kung Fu Panda 2008, PG) |
|
| 34 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 35 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 36 |
Rear Window 1954, PG)
James Stewart is finally starting to grow on me, and this is the film that put him into my good favor. Everything you'd expect from the Master of Suspence. I was expecting something of a contemporary "twist" to the end, but that comes from lackluster films of today that have jaded me to a good classic story. |
|
| 37 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 38 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 39 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 40 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 41 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 42 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 43 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 44 |
Punch-Drunk Love 2002, R) |
|
| 45 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 46 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 47 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R) |
|
| 48 |
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004, PG) |
|
| 49 |
Snatch 2001, R) |
|
| 50 |
The Ten Commandments 1956, G) |


















































