My Favorite Movies


  dragonzInXs's Rating My Rating
1
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
My absolute favorite movie ever...Jason Scott Lee perfected the role of Bruce Lee in this movie...noone could have done it better...just a brilliant actor and the movie is a brilliant portrayal of Bruce Lee's life (in part anyway)
2
The Neverending Story 1984,  PG)
3
Labyrinth 1986,  PG)
4
The Lost Boys 1987,  R)
5
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
6
Beaches 1988,  PG-13)
Beaches
absolutely love it...I always cry watching it
7
Muriel's Wedding 1994,  R)
8
Turner and Hooch 1989,  PG)
Turner and Hooch
Amusing, heart-warming and Tom Hanks made it interesting to watch...compared to other Dog films who bore everone but the kids to tears lol
9
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
Has to be on my "all-time favorite movies" list...excellent movie!
10
Two Hands 1999,  R)
Two Hands
The first...or one of his first movie roles...Heath Ledger stars in this Aussie film thats quite graphic to watch but without becoming distasteful or appalling...Heath Ledger kept it decent with a laid-back portrayal of his characfter

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments