My Favorite Movies


  dragonlegend's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
A fun, creative movie by Tim Burton. A favorite for many!"
2
The 10th Kingdom 2002,  Unrated)
The 10th Kingdom
An 8-hour spectacular movie that's sure to capture the imagination of all ages"
3
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Beautiful and enchanting, its one of the best stories that has surfaced for a long time.. Based on the story by Ann Rice, it has a high-quality to it that is rarely seen in movies to date"
4
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
Containing mythical monsters suc h as vampires, warewolves, and the frankenstine monster, you'll find yourself never forgetting it!"
5
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
One of the highest rated foreign films, and most imaginative of this year, it's a must see for all
6
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
Absurde, bizzare, and incredible! With a very good likeness to the story by Douglas Adams, it capures the imagination of all"
7
Sleepy Hollow 1999,  R)
8
Merlin 1998,  PG)
9
Secret Window 2004,  PG-13)
10
1408 2007,  PG-13)
1408
Loved it! A must see for all who love to be freaked out by an awsome suspense/horror flick.
11
Alien 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments