My Favorite Movies


  1. DragonHeart
  2. Fred

Movies I loved and want to see soon

  DragonHeart's Rating My Rating
1
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
This is a really great story and great dancing as well.Check it out! If you saw Take the Lead I believe you will love this as well.
2
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
I liked this one because it shows what the MAJOR problem in a relationship...communication!! All they needed to do was just say HEY! I'm an Ass and move on.I didn't like the ending because I like a happy ending.
3
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
MAN!! THIS IS OFF THE HOOK!!! If you saw Pitch Black then you HAVE to see this! I just wish he do a few more.
4
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
It was good BUT the books are better,even the BBC version is better in some spots.
5
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
I think this was Vin's first movie.It's not a GREAT movie but a good one and when you see the other two movies based from this it all makes sense...okay,a little sense. LOL
6
Crank 2006,  R)
Crank
MAN! This was NON-STOP MOVING MOVIE!! The ending is a bit funny but you won't get the joke if you don't see it.
But,if you want a movie that is fast and going super sonic in the action then WATCH THIS MOVIE!!!
7
Cinderella Man: The James J. Braddock Story 2005,  Unrated)
Cinderella Man: The James J. Braddock Story
GREAT MOVIE! I love true life stories and this one is a great story.His son Harry was part of the movie in subtle ways and it is just a great movie.
8
Wicker Park 2004,  PG-13)
Wicker Park
Loved this one! Some other people I had watch it couldn't follow all the different storylines and the POVs you see that explain the reason for the break up.
9
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
10
Accepted 2006,  PG-13)
11
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Great story based on a true person.I love all the action and subtle substory.
12
Cars 2006,  G)
Cars
Just a fun Disney movie for children of ALL ages. :)
13
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
The love you have in you carry with you when you go...yep! A great romance and that life goes one and we ARE judged by our works.
14
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
COME ON! REX HARRISON!
Do I need to say more?? LOL Really the only thing I loved more than this movie is the TV series they had.Great companion with Ghost.
15
Whale Rider 2002,  PG-13)
Whale Rider
loved it! It shows that it's not what culture tells you you can do but what YOU believe you can do in the face of rejection.
16
A Man for All Seasons 1966,  G)
A Man for All Seasons
This story always touches me because here was a man eho stood up to Henry the 8 and didn't back down in the face of death.
17
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
Hi,I saw this! GREAT MOVIE!! Fast pace and intense!You don't want to leave your chair on this one,so go to the restroom BEFORE you sit down to watcg this movie.
18
Red Sonja 1985,  PG-13)
19
Red River 1948,  Unrated)
20
X: The Man with the X-Ray Eyes 1963,  R)
21
The Masque of the Red Death 1989,  R)
22
2012 2009,  PG-13)
2012
The special effects will BLOW YOU AWAY!!
but the story is good as well.You really feel for some of the people.It does make you think about what is important in your life...things or people you love?
23
The Spy Next Door 2010,  PG)
The Spy Next Door
Great movie and great for the children to watch(please stick around for the outtakes...very funny!)and that little girl steals the show. :) Later this year we see Jackie playing Mr.Moto in Karate Kid.Looks as great and as fun as this Jackie movie.
24
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
This is SUCH a touching story but when you also know that the young man who plays the lead was going to be evicted the VERY DAY he gor news that he got the role
really brings it alive and tells you where he got the emotions he need to project to the people watching this movie.No dream can't come true if you have faith and people who believe in you.I say BUY IT and play it often when you feel you can't go on.
25
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
26
The Transporter 2002,  PG-13)
27
Transporter 2 2005,  PG-13)
28
Transporter 3 2008,  PG-13)
29
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
30
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
31
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
32
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
33
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
34
The Bucket List 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments