My Favorite Movies


  dragondw's Rating My Rating
1
Spider-Man 2002,  PG-13)
2
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
3
Fight Club 1999,  R)
4
The Usual Suspects 1995,  R)
5
X-Men 2000,  PG-13)
6
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
7
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
8
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
The culmination of the previous two movies story line. Sam Ramii Does another wonderful job of bringing Spider-Man to the big screen.
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
12
Gladiator 2000,  R)
13
Braveheart 1995,  R)
14
Batman Begins 2005,  PG-13)
15
Underworld 2003,  R)
16
Underworld: Evolution 2006,  R)
17
Tears of the Sun 2003,  R)
18
The Last Samurai 2003,  R)
19
Eight Below 2006,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
21
Cast Away 2000,  PG-13)
22
The Godfather 1972,  R)
23
Armageddon 1998,  PG-13)
24
Superman Returns 2006,  PG-13)
25
Walk the Line 2005,  PG-13)
26
The Patriot 2000,  R)
27
Independence Day 1996,  PG-13)
28
Saving Private Ryan 1998,  R)
29
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
32
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
33
The Princess Bride 1987,  PG)
34
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
35
Remember the Titans 2000,  PG)
36
The Shawshank Redemption 1994,  R)
37
The Shining 1980,  R)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
39
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
40
Kiss of the Dragon 2001,  R)
41
American Pie 1999,  R)
42
School of Rock 2003,  PG-13)
43
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
44
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
47
American History X 1998,  R)
48
A History of Violence 2005,  R)
49
American Wedding 2003,  R)
50
Eurotrip 2004,  R)
51
Alien 1979,  R)
52
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
53
Aliens 1986,  R)
54
Alien Resurrection 1997,  R)
55
Troy 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments