My Favorite Movies


  dplentz's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
3
300 2007,  R)
4
The Devil's Advocate 1997,  R)
5
Inglourious Basterds 2009,  R)
6
Iron Man 2008,  PG-13)
7
The Blind Side 2009,  PG-13)
8
A Good Year 2006,  PG-13)
9
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
10
Yes Man 2008,  PG-13)
11
Gladiator 2000,  R)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
The Boondock Saints 2000,  R)
14
The Matrix 1999,  R)
15
State of Play 2009,  PG-13)
16
Taken 2008,  PG-13)
17
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
18
Constantine 2005,  R)
19
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
20
Léon (The Professional) 1994,  R)
21
Troy 2004,  R)
22
The Proposal 2009,  PG-13)
23
Gran Torino 2008,  R)
24
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
25
Blood Diamond 2006,  R)
26
Julie & Julia 2009,  PG-13)
27
The Dark Knight 2008,  PG-13)
28
Memento 2000,  R)
29
Into the Wild 2007,  R)
30
Pulp Fiction 1994,  R)
31
Robin Hood 2010,  PG-13)
32
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
33
Good Will Hunting 1997,  R)
34
Shooter 2007,  R)
35
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008,  R)
36
Elite Squad: The Enemy Within 2010,  Unrated)
37
The Green Mile 1999,  R)
38
The King's Speech 2010,  PG-13)
39
Snatch 2001,  R)
40
Lucky Number Slevin 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments