Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dowen55's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
truley spectaulare
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
i didn't think they could bet number 1 BUT they did
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
best film of all time,
if this film can be beating i've not seen it.
truly a master piece
4
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
tom cruise best work
5
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
best marvel film yet
6
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
funnist fim of the year
adam sadeler is a genius
7
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
very eye opening
shows the true horrour of WW2 (i nearly cried)
8
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
same as schindler's list
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
spectaular work
10
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
very fake
11
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
better than first
12
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
better than both 1 and 2 together
13
The Ringer 2005,  PG-13)
The Ringer
funy as f**k
14
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
i nearly pissed myself watching this
15
Alien 1979,  R)
Alien
not as scary as i hope
16
Aliens 1986,  R)
Aliens
amazing,blows the 1st one out of the weater
17
Alien3 1992,  R)
Alien3
can't beat 2rd
18
Alien Resurrection 1997,  R)
Alien Resurrection
still can't beat 2rd
19
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
to me by suprise how good it was(needs more gore)
20
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
funny but a bit of a chick flick
21
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments