My Favorite Movies


  Doward's Rating My Rating
1
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
Everyone must see this. Absolutely superb! Yet again Pacino played a great character!!!!
2
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
Funny as hell. No matter who you are and even if you don't like Will Ferrel you will still laugh like hell at this movie. When i first saw it i laughed until my brain fell out! It is THAT funny
3
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
This si the best 1 of the trilogy. Its so funny. The laughs just keep coming & coming its HILLARIOUS!!!
4
American Pie 1999,  R)
American Pie
One of the greatest, funniest teen miovies ever made.
5
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Brilliant Movie. Everything about it was good. The story, The Actors, The Soundtrack, Everything.
6
American Wedding 2003,  R)
7
Anger Management 2003,  PG-13)
8
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
9
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
10
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
11
Back to the Future 1985,  PG)
12
Back to the Future Part II 1989,  PG)
13
Back to the Future Part III 1990,  PG)
14
Batman 1989,  PG-13)
15
Batman Returns 1992,  PG-13)
16
Beetlejuice 1988,  PG)
17
The Blues Brothers 1980,  R)
18
Billy Madison 1995,  PG-13)
19
Big Daddy 1999,  PG-13)
20
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
21
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
22
Days of Thunder 1990,  PG-13)
23
Desperado 1995,  R)
24
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
25
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
An excellnt cast and a brilliant director. Face/Off gives you everything that you want in a good action movie. Bullets, Explosions, Blood & a good storyline!
26
The Fifth Element 1997,  PG-13)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
29
Garfield - The Movie 2004,  PG)
30
Ghostbusters 1984,  PG)
31
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
This movie is an absolute masterpiece. Everyone must see it. Al Pacino & Marlon Brando are superb as Michael & Vito. This movie is a true classic.
32
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
A great sequel to a great film. It develops the characters of Vito & Michael a lot. The storyline is great and i can't wait for the 3rd one.
33
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
34
Green Street Hooligans 2005,  R)
35
Gremlins 1984,  PG)
36
Groundhog Day 1993,  PG)
37
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
38
Hook 1991,  PG)
39
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
40
The Jackal 1997,  R)
41
King Kong 2005,  PG-13)
42
Liar Liar 1997,  PG-13)
43
Little Nicky 2000,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
45
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
46
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
47
Madagascar 2005,  PG)
48
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
49
The Matrix 1999,  R)
50
Me, Myself & Irene 2000,  R)
51
Men in Black 1997,  PG-13)
52
Men in Black II 2002,  PG-13)
53
Minority Report 2002,  PG-13)
54
Mission Impossible 1996,  PG-13)
55
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
56
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
57
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
58
The Mummy 1999,  PG-13)
59
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
60
Mystery Men 1999,  PG-13)
61
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
62
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
63
The Naked Gun 33 1/3: the Final Insult 1994,  PG-13)
64
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
65
Phone Booth 2003,  R)
66
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
67
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
After reservoir dogs nobody thought that Tarantino could releases a film that would be better than or more popular theit. But he did and the film was called Pulp Fiction!

It is a great film with so many different stories that inter-connect and a bunch of great actors. It also has a pretty decent soundtrack.

Keitel is amazingly cool as the wolf. Sam Jackson is unbelievably great as Jules, Travolta was unforgettable as Vincent Vega, Thurman was also good as Mia Wallace, and Willis was excellent as Butch Coolidge.

No wonder why it won the best film award at the Cannes Film Festival.
68
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Excellent film. It has a brilliant vcast of so many actors and it introduced Tarantino to the world. This is one of the best films ever.
69
Scrooged 1988,  PG-13)
70
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
Excellent Film. johnny Depp was brilliant as usual. It kept me guessing right up to the end.
71
Shallow Hal 2001,  PG-13)
72
Sin City 2005,  R)
Sin City
Fantastic film. So many storylines, so many great characters and brilliantly made.
One word:Fantastic!
73
Sleepy Hollow 1999,  R)
74
Snake Eyes 1998,  R)
75
Spy Hard 1996,  PG-13)
76
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
77
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
78
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
79
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
80
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
81
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
In my opinion this is by far the greatest Star Wars film there is. It is thrilling, some bits are funny and it leaves the saga opn such a climactic note.
82
Stuck On You 2003,  PG-13)
Stuck On You
This movie is so funny. You have got to see this even if you don't like comedy movies. This movie ROCKS!!!!!
83
Swordfish 2001,  R)
84
The Terminator 1984,  R)
85
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
One of the few sequels that are actually better than the 1st.
Arnie is great as the Terminator and Robert Patrick was great as the T-1000.
86
There's Something About Mary 1998,  R)
87
Top Gun 1986,  PG)
88
The Truman Show 1998,  PG)
89
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
One of DePalmas greatest films based on fact. DeNiro plays Al Capone extremely well.
90
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
A great film which combines the legend of Dracula, the tale of the Wolfman & the story of Frankensteins Monster.
91
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) 2002,  R)
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison)
Not as good as American Pie but still ok.
92
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
93
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
One of Spielbergs finest pieces of work. A brilliant adaptation of a H. G. Wells classic.
94
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
95
The Whole Nine Yards 2000,  R)
96
The Whole Ten Yards 2004,  PG-13)
97
X-Men 2000,  PG-13)
98
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
Great film. The best in the trilogy it is one of the best comic book movies of all time. The characters are well developed and so is the plot line.
99
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
100
Mean Machine 2001,  R)
Mean Machine
Absolutely fantastic!
101
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
Funny as hell!
102
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
Airplane 2 - The Sequel
Almost as funny as the first!
103
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
104
Misery 1990,  R)
105
Bad Taste 1987,  R)
106
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Fang-tastic! The Ultimate Vampire flick!
107
The Island 2005,  PG-13)
108
Dogma 1999,  R)
Dogma
funny as hell or heaven! No seriously it's hillarious! You have got to see it, it is a great twist on a classic story! Jay & Silent Bob Rule!!!!
109
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
This is so funny!
110
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
111
The Usual Suspects 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments