Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Dougman11287's Rating My Rating
1
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
My all-time favorite movie that not many other people like.
2
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of the best movies I've ever seen. One of the few movies that actually manages to be better than its source material.
3
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The way a comic book adaptation should be.
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
While some of this film doesn't stand up well to time, the incredibly engrossing story and all star cast make this one of the greatest films of all time.
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
6
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
7
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
300 2007,  R)
300
The ultimate pump-up moive. Also, an excellent example of how a direct translation from a graphic novel can work on the big screen.
10
Saving Private Ryan 1998,  R)
11
Gladiator 2000,  R)
12
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Gotta love the cast.
13
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The first film in my favorite trilogy
14
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Pretty underrated although I can see why some people don't like it.
15
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Sean Connery really makes this one enjoyable
16
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Proof that Spielberg is capable of smaller, less action packed films.
17
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
24
Braveheart 1995,  R)
25
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Still entertaining to watch.
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
27
Black Hawk Down 2001,  R)
28
Caddyshack 1980,  R)
29
Die Hard 1988,  R)
30
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
31
Fight Club 1999,  R)
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
33
Jaws 1975,  PG)
34
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
The movie that made us realize what CGI could do.
35
Remember the Titans 2000,  PG)
36
Rocky 1976,  PG)
37
Rocky II 1979,  PG)
38
Rocky IV 1985,  PG)
39
Rounders 1998,  R)
40
Spider-Man 2002,  PG-13)
41
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
42
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
The Big Lebowski 1998,  R)
45
The Departed 2006,  R)
46
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
Clearly one of the greatest films in cinematic history and one of the rare sequels that manages to equal its predecessor.
47
The Last Samurai 2003,  R)
48
The Matrix 1999,  R)
49
The Matrix Reloaded 2003,  R)
50
The Matrix Revolutions 2003,  R)
51
The Mummy 1999,  PG-13)
52
The Patriot 2000,  R)
53
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
A film with great stars that kind of slipped under the radar. Wasn't what I expected but in this case that's a good thing.
54
Tommy Boy 1995,  PG-13)
55
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
One of the coolest visual movies I have ever seen, not to mention how awesome it is to see live action transformers.
56
X-Men 2000,  PG-13)
57
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
58
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
From my point of view, it's the best of the trilogy because it blends action and story very well.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments