My Favorite Movies
| doubled21711's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG)
Since I do feel that this is the best film of all time, I thought I should say a few words about it. This movie literally contains every genre, sci-fi, action, adventure, drama, romance, comedy, horror, one of the most epic twists of all time, and the best ending to a movie ever. Period. We see here the benefit of taking George Lucas's ideas and letting other people add focus to them through writing and directing his unique vision and world. The performances all around are wonderful and the actors take away the little bit of cheese that they added to their performances in the first film. This movie just feels so un-Hollywood to me, I mean, the good guys lose at every turn. So anyways, the best movie ever made. |
|
| 2 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 3 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 4 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Chinatown 1974, R) |
|
| 7 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 8 |
Memento 2000, R) |
|
| 9 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 10 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |










