My Favorite Movies


  dota1991's Rating My Rating
1
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
Great movie I love old rock stuff
2
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
Great movie
3
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
This has got to be one of the most confusing movie's of all time
4
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Great effect's
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Amazing
6
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Not as good as the other 2
7
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Biggest battle ever on screen
8
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
best movie ever
9
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
funny
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
very funny
11
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Classic
12
Brick 2006,  R)
Brick
Hard to understand
13
Invincible 2006,  PG)
Invincible
I love football
14
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
great movie
15
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
Love this movie
16
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
Great plot line
17
Signs 2002,  PG-13)
Signs
freaky
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
This used to be my fav movie
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
very long get's kinda boring
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Amazing, very long
21
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
I wish i was god
22
Troy 2004,  R)
Troy
Very Historical
23
300 2007,  R)
300
Very bloody very intense
24
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
This is one freaky movie
25
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
I love Resident evil best Zombie movie's ever
26
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
very Dark but good
27
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Great movie
28
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Best movie i have ever seen.
29
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Better then the other batman movie's
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
Classic movie
31
The Fugitive 1993,  PG-13)
The Fugitive
Ford is Amazing in this movie
32
The Work and the Glory II: American Zion 2005,  PG-13)
The Work and the Glory II: American Zion
A Really powerful movie
33
Real Sherlock Holmes 2004,  Unrated)
Real Sherlock Holmes
Good mystery movie
34
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Kinda boring but extremly well done
35
Brigham City 2001,  PG-13)
Brigham City
Amazing mystery, lot's of twist and turn's
36
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
Ok this is the scraiest most freaky movie i have ever seen!
37
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Love Rush Hour it's Amazing
38
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Just as good as the first one
39
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
This looks like an amazing movie.
40
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
They did a really good job bringing the old Superman back to life
41
Superman 1978,  PG)
Superman
This was one of the best movies of it's time.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments