My Favorite Movies


  dors1nz's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Ghosts of Mars 2001,  R)
3
Mad Max 1979,  R)
4
The Running Man 1987,  R)
5
Armageddon 1998,  PG-13)
6
The Italian Job 2003,  PG-13)
7
Twister 1996,  PG-13)
8
The Lost Boys 1987,  R)
9
Blade 1998,  R)
10
The Warriors 1979,  R)
11
The Transporter 2002,  PG-13)
12
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
13
Highlander 1986,  R)
14
The Crow 1994,  R)
The Crow
out of all THE CROW movies this is the best 1 out of all...BRANDON LEE is the best.........
15
Underworld 2003,  R)
16
Underworld: Evolution 2006,  R)
17
Resident Evil 2002,  R)
18
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
19
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
alot of action in all die hard.....DIE HARD 4 is a choice movie as well..........
20
Blade II 2002,  R)
21
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
excellent vampire movie
22
The Gate 1987,  PG-13)
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Critters 1986,  PG-13)
25
Critters 2 - The Main Course 1988,  PG-13)
26
Critters 3 - You Are What They Eat 1991,  PG-13)
27
Critters 4 - They're Invading Your Space 1991,  PG-13)
28
Twilight Zone: The Movie 1983,  PG)
29
The Dead Zone 2002,  R)
30
Constantine 2005,  R)
31
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
32
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
33
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
34
XXX 2002,  PG-13)
35
xXx: State of the Union 2005,  R)
36
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
37
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
38
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
39
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
40
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
41
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
42
Lethal Weapon 1987,  R)
43
Lethal Weapon 2 1989,  R)
44
Lethal Weapon 3 1992,  R)
45
Lethal Weapon 4 1998,  R)
46
Total Recall 1990,  R)
47
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
49
Biggles - Adventures in Time 1988,  PG)
50
Transporter 2 2005,  PG-13)
51
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
52
The Wraith 1987,  PG-13)
53
I, Robot 2004,  PG-13)
54
Days of Thunder 1990,  PG-13)
55
Top Gun 1986,  PG)
56
Young Guns 1988,  R)
57
Young Guns II 1990,  PG-13)
58
Guns N' Roses: Sex N' Drugs N' Rock N' Roll 2003,  Unrated)
59
Rocky 1976,  PG)
60
Rocky II 1979,  PG)
61
Rocky III 1982,  PG)
62
Rocky IV 1985,  PG)
63
Rocky V 1990,  PG-13)
64
Rocky Balboa 2006,  PG)
65
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
66
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
67
Highlander - Endgame 2000,  R)
68
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
69
Planet of the Apes 1968,  G)
Planet of the Apes
excellent movie if u r into this kind of movie...
70
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
71
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
72
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
73
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
74
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
excellent action in bourne identity and supremacy(BOURNE ULTIMATUM)still to cum...........
75
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
76
Bad Boys 1995,  R)
77
Bad Boys II 2003,  R)
78
The Fifth Element 1997,  PG-13)
79
Independence Day 1996,  PG-13)
80
Con Air 1997,  R)
81
The Terminator 1984,  R)
82
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
83
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
84
Over the Top 1986,  PG)
85
The Rock 1996,  R)
86
Doom 2005,  R)
87
The Core 2003,  PG-13)
88
Daredevil 2003,  PG-13)
89
Elektra 2005,  PG-13)
90
Enemy of the State 1998,  R)
91
Enemy Mine 1985,  PG-13)
92
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
93
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
94
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
95
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
96
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
97
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
98
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
99
The Seventh Sign 1988,  R)
100
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
101
Volcano 1997,  PG-13)
102
Chain Reaction 1996,  PG-13)
103
Demolition Man 1993,  R)
104
Spider-Man 2002,  PG-13)
105
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
106
Back to the Future 1985,  PG)
107
Back to the Future Part II 1989,  PG)
108
Back to the Future Part III 1990,  PG)
109
White Noise 2005,  PG-13)
110
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
111
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
112
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
113
U2 - Rattle and Hum 1999,  PG-13)
114
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
115
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
116
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
117
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
118
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
119
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
120
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
121
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments