My Favorite Movies


  DorisWalter's Rating My Rating
1
Harold and Maude 1971,  PG)
2
Ghost World 2001,  R)
3
Barry Lyndon 1975,  PG)
4
Lost In Translation 2003,  R)
5
After Hours 1985,  R)
6
Rushmore 1998,  R)
7
Big 1988,  PG)
8
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
9
The Insider 1999,  R)
10
The Elephant Man 1980,  PG)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
12
Reservoir Dogs 1992,  R)
13
Ed Wood 1994,  R)
14
Almost Famous 2000,  R)
15
Before Sunset 2004,  R)
16
Fargo 1996,  R)
17
Spirited Away 2001,  PG)
18
Badlands 1973,  PG)
19
About a Boy 2002,  PG-13)
20
Blue Velvet 1986,  R)
21
Rosemary's Baby 1968,  R)
22
There Will Be Blood 2007,  R)
23
American Splendor 2003,  R)
24
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
25
The Breakfast Club 1985,  R)
26
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
27
Chinatown 1974,  R)
28
Wild River 1960,  Unrated)
29
The Heiress 1949,  Unrated)
30
Days of Heaven 1978,  PG)
31
Charade 1963,  G)
32
Half Nelson 2006,  R)
33
Dog Day Afternoon 1975,  R)
34
Stuck On You 2003,  PG-13)
35
Pretty Poison 1968,  R)
36
Psycho 1960,  R)
37
Le Procès (The Trial) 1963,  Unrated)
38
On the Waterfront 1954,  Unrated)
39
The Piano 1993,  R)
40
The Last Detail 1973,  R)
41
Citizen Kane 1941,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments