My Favorite Movies
| dorisgc's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Braveheart 1995, R)
fantastic ...movie..Mel..What can i say!!!! He was perfect for the leading role in this wonderful movie......The best movie that has come out of Scotland......A5 star rating every time.....Could watch this ...movie over & over again...Love it..There will never be another like it..In the History of Scotland.......First Class entertainment From Mel..........The acting was incredible..*****Star. |
|
| 2 |
Pretty Woman 1990, R)
fantastic.....Julia Roberts....is a wonderful actress......In all her movies..she's amazing She rates a ***** star from me every time...Another stella performance.....No doubt ..there will be more to come....Again i could watch Pretty Woman..anytime anywhere....shes just brill.......Richard & Julia worked brill together in this movie....... |
|
| 3 |
Ghost 1990, PG-13)
fantastic......Great love story......Very entertaing...Whoopi's performance was brilliant......The Righteous Brothers ....singing that haunting melody...mmm..great...Very sad at the end..brought tears to my eyes....Patrick mmm....Outstanding....great performance..Demi...another great actress...Loved it...still do. |
|
| 4 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 5 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 6 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 8 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 9 |
Grease 1978, PG) |
|
| 10 |
All Dogs Go To Heaven 1989, G) |
|
| 11 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 12 |
Casper the Friendly Ghost 1951, Unrated) |
|
| 13 |
Casper the Friendly Ghost: Peek A Boo 1945, Unrated) |
|
| 14 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 15 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 16 |
Beverly Hills Cop 1984, R) |
|
| 17 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 18 |
Pearl Harbor 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 20 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 21 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 22 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 23 |
Herbie: Fully Loaded 2005, G) |
|
| 24 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 25 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 26 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 27 |
Cheaper by the Dozen 2 2005, PG) |
|
| 28 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 29 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 31 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 32 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 33 |
13 Moons 2002, R) |
|
| 34 |
Home Alone 4 2002, Unrated) |


































