My Favorite Movies


  doralukusa's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
"chef d'oeuvre" It was actually my 1st movie on dvd player. I fell in love with a slave who defied a king and won. when u see it u just understand why the golden statue belonged to Russell Crow.
2
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
3
Wedding Crashers 2005,  R)
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
5
Mean Girls 2004,  PG-13)
6
Finding Nemo 2003,  G)
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
8
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
What an epic! it kept on getting better, bolder...
11
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Oh, Goodness! I was freaked out by this saga because i'm one of those who are skeptical about fast, ground breaking and mind blowing technologies, so i'm scared we're getting there slowly but surely...
12
Braveheart 1995,  R)
13
Shrek 2001,  PG)
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
15
Step Up 2006,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
17
The Departed 2006,  R)
18
Forrest Gump 1994,  PG-13)
19
Grease 1978,  PG)
20
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
23
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Err... I didn't see Jack dying 'coz Hollywood kinda got us used to happy ever after. I remember mourning Jack for weeks, nothing could make me happy even when my sisters reminded me " it's just a movie" i Said:" yeah, but people died on that boat"
24
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
25
Little Miss Sunshine 2006,  R)
26
Batman Begins 2005,  PG-13)
27
Zoolander 2001,  PG-13)
28
Hitch 2005,  PG-13)
29
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
This is an all time Classic. It helped put Julia and Richard on the map and everybody knows why. At least i know. This is my all time favorite!
30
Shrek 2 2004,  PG)
31
Remember the Titans 2000,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
33
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
34
Love Actually 2003,  R)
35
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
36
She's the Man 2006,  PG-13)
37
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
38
Saving Private Ryan 1998,  R)
39
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
What a thrill to watch them go step by step, inch by inch to success... it has an outstanding plot and awesome storyline...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments