Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. doodlesbug73
  2. Marsha

Give list a short description

  doodlesbug73's Rating My Rating
1
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
this is a good movie
2
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
3
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
If you liked the other Saw movies you'll love this one. Yeah it has some ross out parts but it leaves you wanting more when the more ends.
4
Scooby-Doo 2002,  PG)
Scooby-Doo
I love Scooby Doo!
5
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed
MATTHEW LILLARD IS A GREAT SHAGGY!
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Johnny Depp is such a great actor!
7
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
LMAO WITH THIS MOVIE!. THE ROCK IS SO FUNNY!
8
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
this is funny. loved it
9
Saw III 2006,  R)
Saw III
this one is better than part 2 but still has questions needing answered
10
Saw 2004,  R)
Saw
this is a freaky movie and at first you think it's boring but sit through it and it's worth it. at least I think so.
11
Saw II 2005,  R)
Saw II
this one was good but not as good as the first one. lots of gore.
12
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
this one is good.
13
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
this one is as good as the first one and it is just as funny.
14
Open Season 2006,  PG)
Open Season
it was good. I thought it was just a little slow at first but it got better. funny movie.
15
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
Watch the movie. for those who claim it was "too violent" just remember that's not even close to how JESUS was really treated, it was worse. This movie is a must see.
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Johnny Depp is so fun to watch. He makes you laugh so hard.
17
The Punisher 2004,  R)
The Punisher
this movie has it all, heartache, loss and payback. good movie.
18
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
this one still makes me cry. good movie
19
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I liked this one alot. Chrstian Bale is awesome and he brings back the edge that Michael Keaton had in the first movie. Really good movie!
21
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
good movie, twisted ending, but it was good.
22
Basic 2003,  R)
Basic
Love John Travolta, so this movie is one of my favorites. You don't know who to trust or believe until the end.
23
Walking Tall 2004,  PG-13)
Walking Tall
love the Rock
24
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
great movie!! go see it!
25
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
good and exciting
26
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
it was good
27
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
funny
28
Men At Work 1990,  PG-13)
Men At Work
funny, funny
29
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
laugh my butt off, good movie
30
Men in Black 1997,  PG-13)
31
The Condemned 2007,  R)
The Condemned
it was a good movie, some scences were very disturbing. over all good movie!
32
Twisted 2004,  R)
Twisted
good movie and the title is all about the ending
33
Twister 1996,  PG-13)
Twister
good exciting movie
34
Cars 2006,  G)
Cars
great movie for kids, it was really good
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
good movie it just ended in a twisted way
36
Gone With the Wind 1939,  G)
37
The Parent Trap 1961,  G)
38
The Parent Trap 1998,  PG)
39
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
I love Johnny Depp in any movie but this one is really good
40
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
laughed so hard my ribs hurt
41
Young Guns 1988,  R)
42
Young Guns II 1990,  PG-13)
43
Happy Feet 2006,  PG)
44
The Saint 1997,  PG-13)
45
The Three Musketeers 1993,  PG)
46
The Transporter 2002,  PG-13)
47
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
it was good, I just liked the first one better.
48
Saw VI 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments