My Favorite Movies


  Doodie58's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
THE best film EVER!!! Rip River Pheonix - Chris <3
2
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Immense!! Duckie's dance in the video shop to Otis is the best part and when he's talking to Andie about 'Blane's' name :L
3
I Love You to Death 1990,  R)
I Love You to Death
Awesomeness ! Again, Rip River Pheonix - Devo <3
4
G-Force 2009,  PG)
G-Force
I wanna see it, It looks awesome!
5
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker
FAVE FILM EVER FOREVER LOVE YOU FOREVER MJ <3 xxxxxx <3
6
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
7
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
I hate Brad Pitt myself but I thought he played the part perfectly and I dont think anyone else could have played the part as well as him. I think that it is a very heart touching film and I thought he was cute when he was really old :P .. It is a very good film and I really like it but I dont think its the best film in the word to be honest.
8
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
I thought it was a very funny film. It is much much much better that the sequel Meet The Fockers for my taste. I thought this film was genius when I first saw it but I have watched it a couple of times since then and still thought it was hilarious but it has never been anywhere close to as funny as it was the first time.
9
Aliens in the Attic 2009,  PG)
10
Inception 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments