Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dontfkwme's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
2
Cadillac Records 2008,  R)
3
Fools Rush In 1997,  PG-13)
4
Elf 2003,  PG)
5
Lackawanna Blues 2005,  Unrated)
6
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
7
The Color Purple 1985,  PG-13)
8
Chicago 2002,  PG-13)
9
Roll Bounce 2005,  PG-13)
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
11
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
makes me cry everytime haha love the music
12
Crank 2006,  R)
13
X-Men 2000,  PG-13)
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
15
Idlewild 2006,  R)
Idlewild
Love the soundtrack, good stories
16
Deuces Wild 2002,  R)
17
The Sandlot 1993,  PG)
18
GoodFellas 1990,  R)
19
Two Can Play That Game 2001,  R)
20
The Players Club 1998,  R)
21
Saturday Night Fever 1977,  R)
22
Constantine 2005,  R)
Constantine
I just love this movie, great devil too!
23
Pleasantville 1998,  PG-13)
24
Sin City 2005,  R)
25
Grease 1978,  PG)
26
The Godfather 1972,  R)
27
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
Gotta love the freak fest orgy haha
28
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
I can watch this was movie over and over, great story, great ending, great music, great cast:)
29
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Beautiful movie
30
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
31
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
Death Becomes Her
Creepy, I love it!
32
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
This movie has been my fav. ever since I was little;)
33
The Addams Family 1991,  PG-13)
34
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
35
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
36
Bugsy Malone 1976,  G)
Bugsy Malone
Love it love it love it, watch it and you'll love it too!
37
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
This movie is so funny and I love how that guys mole moves around his face haha
38
Dick Tracy 1990,  PG)
Dick Tracy
Love the characters! This movie was well done
39
Party Monster 2003,  R)
40
Taken 2008,  PG-13)
Taken
omg I wish I had a dad like him or husband whatever, GREAT MOVIE!!!!!!!
41
The Cell 2000,  R)
42
Legend 1986,  PG)
Legend
one of my absolut faves. Is it wrong that i have a crush on the devil hahaha
43
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
44
American Me 1992,  R)
45
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Such a beautiful movie.
46
B.A.P.S. 1997,  PG-13)
B.A.P.S.
This movier is funny, but its sooo sweet too
47
Juwanna Mann 2002,  PG-13)
Juwanna Mann
This movie is freakin funny
48
Prison Song 2001,  R)
49
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
50
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
I love this movie, great story

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments