Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  donnaabb1's Rating My Rating
1
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
2
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
3
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
4
The Rock 1996,  R)
5
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
6
Ghost 1990,  PG-13)
7
The Exorcist 1973,  R)
8
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
9
Madagascar 2005,  PG)
10
Remember the Titans 2000,  PG)
11
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
12
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
13
My Girl 1991,  PG)
14
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
15
Lord of War 2005,  R)
16
Cars 2006,  G)
17
The Illusionist 2006,  PG-13)
18
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
19
The Lord of the Rings 1978,  PG)
20
Erin Brockovich 2000,  R)
21
Man on Fire 2004,  R)
22
The Lake House 2006,  PG)
23
The Mummy 1999,  PG-13)
24
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
25
Apollo 13 1995,  PG)
26
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
27
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
28
The Silence of the Lambs 1991,  R)
29
The Pacifier 2005,  PG)
30
National Treasure 2004,  PG)
31
Bring It On 2000,  PG-13)
32
Back to the Future Part III 1990,  PG)
33
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
34
Free Willy 1993,  PG)
35
The Shawshank Redemption 1994,  R)
36
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
37
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
38
The Prestige 2006,  PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
40
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
41
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
42
Back to the Future Part II 1989,  PG)
43
The Little Mermaid 1989,  G)
44
Pretty Woman 1990,  R)
45
Braveheart 1995,  R)
46
Spider-Man 2002,  PG-13)
47
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
48
Elizabethtown 2005,  PG-13)
49
Poseidon 2006,  PG-13)
50
Over the Hedge 2006,  PG)
51
Cinderella 1950,  G)
52
Babe 1995,  G)
53
Casper 1995,  PG)
54
World Trade Center 2006,  PG-13)
55
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
56
The Terminator 1984,  R)
57
Back to the Future 1985,  PG)
58
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
59
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
60
101 Dalmatians 1996,  G)
61
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
62
Die Another Day 2002,  PG-13)
63
The Cable Guy 1996,  PG-13)
64
Batman Returns 1992,  PG-13)
65
Liar Liar 1997,  PG-13)
66
Hannibal 2001,  R)
67
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
68
I, Robot 2004,  PG-13)
69
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
70
Mission Impossible 1996,  PG-13)
71
Batman Forever 1995,  PG-13)
72
Alien 1979,  R)
73
Elf 2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments