Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Domilly's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Amazing!! Great acting, great music, great cinematography! Brilliant!
2
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
LOVE IT!
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Lovely...
4
Garden State 2004,  R)
Garden State
Really enjoyable, great soundtrack.
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Fantastic.
6
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Such a lovely story.
7
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Best disney film!
8
My Neighbor Totoro 1988,  G)
9
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Hilarious
10
American History X 1998,  R)
American History X
Powerful.
11
The Evil Dead 1981,  R)
12
Spirited Away 2001,  PG)
13
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Classic.
14
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Very funny.
15
Wallace and Gromit: A Close Shave 1995,  Unrated)
16
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
Great movie! Fits in very well with all the W&G shorts.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments