My Favorite Movies


  dolphinchain's Rating My Rating
1
She's the Man 2006,  PG-13)
2
High School Musical 2006,  G)
3
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
4
Raise Your Voice 2004,  PG)
5
Air Bud 1997,  PG)
Air Bud
One Of The Best MOVIES EVER!!!
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
7
Spider-Man 2002,  PG-13)
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
9
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
10
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
11
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
13
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
14
Sky High 2005,  PG)
15
Air Bud 5 - Spikes Back 2003,  G)
Air Bud 5 - Spikes Back
One Of The Best MOVIES EVER!!!
16
Air Bud 3 - World Pup 2000,  G)
Air Bud 3 - World Pup
One Of The Best MOVIES EVER!!!
17
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch 2001,  G)
Air Bud 4 - Seventh Inning Fetch
One Of The Best MOVIES EVER!!!
18
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
Air Bud 2 - Golden Receiver
One Of The Best MOVIES EVER!!!
19
Herbie: Fully Loaded 2005,  G)
20
The Pacifier 2005,  PG)
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
22
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
24
Ice Age 2002,  PG)
25
Sabrina the Teenage Witch 1996,  PG)
Sabrina the Teenage Witch
The Best
26
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
27
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
28
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
love this movie reese witherspoon and Joquin Phonix are fantastic actors in this movie..

Want to see it again and again and again...

Very Good, i think u all would love it too.
29
The Sound of Music 1965,  G)
30
Cruel Intentions 1999,  R)
31
Blue Crush 2002,  PG-13)
32
Thirteen 2002,  R)
33
Cast Away 2000,  PG-13)
34
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
35
Madagascar 2005,  PG)
36
Erin Brockovich 2000,  R)
37
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
38
Remember the Titans 2000,  PG)
39
Eurotrip 2004,  R)
40
Honey 2003,  PG-13)
41
Cinderella 1950,  G)
42
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
43
Free Willy 1993,  PG)
44
American Wedding 2003,  R)
45
Toy Story 2 1999,  G)
46
Toy Story 1995,  G)
47
The Tigger Movie 2000,  G)
48
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
49
The Jungle Book 1967,  G)
50
The Fox and the Hound 1981,  G)
51
Lady and the Tramp 1955,  G)
52
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
53
Cinderella II - Dreams Come True 2002,  G)
54
The Lion King 1994,  G)
55
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
56
Elektra 2005,  PG-13)
57
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
58
Coach Carter 2005,  PG-13)
59
The Green Mile 1999,  R)
60
Grease 1978,  PG)
61
The Break-Up 2006,  PG-13)
62
Silent Hill 2006,  R)
63
Click 2006,  PG-13)
64
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
65
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
OMG!!! I So Loved This Movie!!!
66
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
67
Bewitched 2005,  PG-13)
68
Stick It 2006,  PG)
69
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
70
Ghost 1990,  PG-13)
71
Finding Neverland 2004,  PG)
72
Matilda 1996,  PG)
73
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
74
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
75
Rugrats in Paris - The Movie 2000,  G)
76
Brother Bear 2003,  G)
77
Rumor Has It 2005,  PG-13)
78
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
79
The Ice Princess (Die Eisprinzessin) 1995,  Unrated)
80
The Patriot 1998,  R)
81
The Bodyguard 1992,  R)
82
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D 2005,  PG)
83
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
84
Son of Lassie 1945,  G)
85
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
86
Out for Justice 1991,  R)
87
Out for a Kill 2003,  R)
88
On Deadly Ground 1994,  R)
89
Man on Fire 2004,  R)
90
I, Robot 2004,  PG-13)
91
Hard to Kill 1990,  R)
92
Flipper 1963,  G)
93
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
94
Fire Down Below 1997,  R)
95
Exit Wounds 2001,  R)
96
Die Another Day 2002,  PG-13)
97
Daredevil 2003,  PG-13)
98
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
99
Collateral Damage 2002,  R)
100
Catwoman 2004,  PG-13)
101
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
102
Batman Begins 2005,  PG-13)
103
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
104
Agent Cody Banks 2003,  PG)
105
101 Dalmatians 1996,  G)
106
Working Girl 1988,  R)
107
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
108
Wimbledon 2004,  PG-13)
109
What Women Want 2000,  PG-13)
110
Wedding Crashers 2005,  R)
111
Uptown Girls 2003,  PG-13)
112
Twister 1989,  PG)
113
Tomcats 2001,  R)
114
Wizard of Oz 1925,  Unrated)
115
The Waterboy 1998,  PG-13)
116
The Sweetest Thing 2002,  R)
117
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
118
The Santa Clause 1994,  PG)
119
The Rugrats Movie 1998,  G)
120
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
121
The Princess Diaries 2001,  G)
122
The Prince and Me 2004,  PG)
123
The Parent Trap 1998,  PG)
124
The Parent Trap 1961,  G)
125
The Mighty Ducks 1992,  PG)
126
The Love Bug 1968,  G)
127
The Challenge 2003,  G)
128
The Brady Bunch Movie 1995,  PG-13)
129
The Banger Sisters 2002,  R)
130
Stuck On You 2003,  PG-13)
131
Strictly Ballroom 1992,  PG)
132
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
133
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams 2002,  PG)
134
Spy Kids 2001,  PG)
135
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
136
Sixteen Candles 1984,  PG)
137
Sister Act 1992,  PG)
138
She's the One 1996,  R)
139
Shall We Dance 2004,  PG-13)
140
Sabrina 1995,  PG)
141
Rookie of the Year 1993,  PG)
142
Pretty Woman 1990,  R)
143
Picture Perfect 1997,  PG-13)
144
One Fine Day 1996,  PG)
145
Not Another Teen Movie 2001,  R)
146
New York Minute 2004,  PG)
147
My Girl 2 1994,  PG)
148
My Girl 1991,  PG)
149
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
150
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
151
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
152
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
153
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
154
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
155
Legally Blonde 2001,  PG-13)
156
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
157
Jersey Girl 2004,  PG-13)
158
Herbie Rides Again 1974,  G)
159
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
160
Herbie Goes Bananas 1980,  G)
161
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
162
Grease 2 1982,  PG)
163
Freaky Friday 2003,  PG)
164
First Daughter 2004,  PG)
165
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
166
Father of the Bride 1991,  PG)
167
Billy Madison 1995,  PG-13)
168
Big Daddy 1999,  PG-13)
169
Speed 1994,  R)
170
Black Hawk Down 2001,  R)
171
In Her Shoes 2005,  PG-13)
172
Finding Nemo 2003,  G)
173
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
174
Love Actually 2003,  R)
175
Hitch 2005,  PG-13)
176
White Chicks 2004,  PG-13)
177
50 First Dates 2004,  PG-13)
178
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I love it but i think they could have left out a few scenes and added others... but other then that GOOD JOB :D
179
Step Up 2006,  PG-13)
180
Bring It On: All or Nothing 2006,  PG-13)
181
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
182
Flipper 1996,  PG)
183
Made of Honor 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments