My Favorite Movies


  dollparts118's Rating My Rating
1
Full Metal Jacket 1987,  R)
2
American Psycho 2000,  R)
3
Psycho 1998,  R)
4
Psycho II 1983,  R)
5
Psycho III 1986,  R)
6
House of 1000 Corpses 2002,  R)
7
The Devil's Rejects 2005,  R)
8
Dawn of the Dead 2004,  R)
9
Day of the Dead 1985,  Unrated)
10
Night of the Living Dead 1968,  R)
11
Night of the Living Dead 1990,  R)
12
Curly Top 1935,  G)
13
Just Around the Corner 1938,  G)
14
Baby Take a Bow 1934,  PG)
15
Dimples 1936,  PG)
16
Heidi 1937,  G)
17
Bright Eyes 1934,  PG)
18
Wee Willie Winkie 1937,  PG)
19
Captain January 1936,  G)
20
The Little Colonel 1935,  PG)
21
Little Miss Broadway 1938,  PG)
22
The Little Princess 1939,  G)
23
The Matchmaker 1958,  Unrated)
24
Hamburger Hill 1987,  R)
25
The Deer Hunter 1978,  R)
26
The Exorcist 1973,  R)
27
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
28
Mallrats 1995,  R)
29
Chasing Amy 1997,  R)
30
Clerks 1994,  R)
Clerks
best one everrrrrrr!!
31
Clerks II 2006,  R)
32
Mary Poppins 1964,  G)
33
They Live 1988,  R)
34
The Last Stand 2006,  Unrated)
35
Stand by Me 1986,  R)
36
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
37
Gosford Park 2001,  R)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
43
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
44
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
jack, i don't have that kinda money... wang..u own a restaurant! haha
45
Old Yeller 1957,  G)
46
Cinderella 1950,  G)
47
Finding Nemo 2003,  G)
48
Office Space 1999,  R)
49
28 Days Later 2002,  R)
50
Clue 1985,  PG)
51
Saw III 2006,  R)
52
Saw II 2005,  R)
53
Saw 2004,  R)
54
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
55
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
56
Apocalypse Now 1979,  R)
57
Freeway 1996,  R)
58
Léon (The Professional) 1994,  R)
59
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
pretty good for a girly flick..which i rarely watch ever!
60
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
61
Mi Vida Loca (My Crazy Life) 1993,  R)
62
American Me 1992,  R)
63
Alien 1979,  R)
64
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
65
Aliens 1986,  R)
66
Alien Resurrection 1997,  R)
67
Alien3 1992,  R)
68
The Great Race 1965,  Unrated)
The Great Race
loved this movie! thanks ricky!
69
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
who doesn't like this movie? c'mon!
70
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
71
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
72
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
73
Hellraiser 1987,  R)
74
Hellraiser - Bloodline 1996,  R)
75
Hellraiser - Deader 2004,  R)
76
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
77
Hellraiser - Hellworld 2005,  R)
78
Hellraiser 3: Hell on Earth 1992,  R)
79
Hellraiser - Inferno 2000,  R)
80
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
81
Resident Evil 2002,  R)
82
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
83
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
84
Friday 1995,  R)
85
The Mosquito Coast 1986,  PG)
86
Clash of the Titans 1981,  PG)
Clash of the Titans
this is another classic..everyones gotta luv
87
Remember the Titans 2000,  PG)
88
A Clockwork Orange 1971,  R)
89
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
90
Emmet Otter's Jug-Band Christmas ,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments