My Favorite Movies
| dogsrock's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
America's Sweethearts 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Along Came a Spider 2001, R) |
|
| 3 |
Angel Eyes 2001, R) |
|
| 4 |
Analyze That 2002, R) |
|
| 5 |
Analyze This 1999, R) |
|
| 6 |
Alex & Emma 2011, PG-13) |
|
| 7 |
A Man Apart 2006, R) |
|
| 8 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 9 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 10 |
The Birdcage 1996, R) |
|
| 11 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Break-Up 2006, PG-13) |
|
| 14 |
Because I Said So 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Be Cool 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Blade: Trinity 2004, R) |
|
| 17 |
Bloodrayne 2006, R) |
|
| 18 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 19 |
The Chronicles of Riddick 2004, PG-13) |
|
| 20 |
The Covenant 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Crash 2005, R) |
|
| 22 |
Conspiracy Theory 1997, R) |
|
| 23 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 24 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 25 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 26 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 27 |
The Departed 2006, R) |
|
| 28 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 29 |
Daredevil 2003, PG-13) |
|
| 30 |
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002, PG-13) |
|
| 31 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Double Jeopardy 1999, R) |
|
| 33 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 34 |
Evelyn 2002, PG) |
|
| 35 |
EdTV 1999, PG-13) |
|
| 36 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 37 |
Empire Falls 2005, PG-13) |
|
| 38 |
Fracture 2007, R) |
|
| 39 |
Four Brothers 2005, R) |
|
| 40 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 41 |
The Family Stone 2005, PG-13) |
|
| 42 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 43 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 44 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 45 |
2 Fast 2 Furious 2003, PG-13) |
|
| 46 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 47 |
Finding Neverland 2004, PG) |
|
| 48 |
Fluke 1995, PG) |
|
| 49 |
Firewall 2006, PG-13) |
|
| 50 |
Fools Rush In 1997, PG-13) |
|
| 51 |
Face/Off 1997, R) |
|
| 52 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 53 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005, PG-13) |
|
| 54 |
Father of the Bride Part II 1995, PG) |
|
| 55 |
The Forgotten 2004, PG-13) |
|
| 56 |
French Kiss 1995, PG-13) |
|
| 57 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006, PG-13) |
|
| 58 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 59 |
The Guardian 2006, PG-13) |
|
| 60 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000, PG-13) |
|
| 61 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 62 |
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006, PG) |
|
| 63 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 64 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 65 |
A History of Violence 2005, R) |
|
| 66 |
Hidalgo 2004, PG-13) |
|
| 67 |
Hostage 2005, R) |
|
| 68 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 69 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 70 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 71 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 72 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 73 |
Hook 1991, PG) |
|
| 74 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 75 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 76 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 77 |
Jack 1996, PG-13) |
|
| 78 |
Kate & Leopold 2001, PG-13) |
|
| 79 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 80 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 81 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 82 |
The Lake House 2006, PG) |
|
| 83 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 84 |
Laws of Attraction 2004, PG-13) |
|
| 85 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 86 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 87 |
Little Women 1994, PG) |
|
| 88 |
Life with Mikey 1993, PG) |
|
| 89 |
A League of Their Own 1992, PG) |
|
| 90 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 91 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 92 |
Music and Lyrics 2007, PG-13) |
|
| 93 |
Mona Lisa Smile 2003, PG-13) |
|
| 94 |
Michael 1996, PG) |
|
| 95 |
Merlin 1998, PG) |
|
| 96 |
The Man Without a Face 1993, PG-13) |
|
| 97 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 98 |
Men in Black 1997, PG-13) |
|
| 99 |
Men in Black II 2002, PG-13) |
|
| 100 |
The Man in the Iron Mask 1998, PG-13) |
|
| 101 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 102 |
The Mexican 2001, R) |
|
| 103 |
Maverick 1994, PG) |
|
| 104 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 105 |
My Best Friend's Wedding 1997, PG-13) |
|
| 106 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 107 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 108 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 109 |
The Net 1995, PG-13) |
|
| 110 |
Ocean's Eleven 1960, Unrated) |
|
| 111 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 112 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 113 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 114 |
The Patriot 2000, R) |
|
| 115 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 116 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 117 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 118 |
A Perfect World 1993, PG-13) |
|
| 119 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 120 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 121 |
The Pelican Brief 1993, PG-13) |
|
| 122 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 123 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 124 |
The Prince and Me 2004, PG) |
|
| 125 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 126 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 127 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 128 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 129 |
The Quick and the Dead 1995, R) |
|
| 130 |
Raising Helen 2004, PG-13) |
|
| 131 |
Remember the Titans 2000, PG) |
|
| 132 |
Resident Evil 2002, R) |
|
| 133 |
Reign of Fire 2002, PG-13) |
|
| 134 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 135 |
Resident Evil - Apocalypse 2004, R) |
|
| 136 |
The Rookie 2002, G) |
|
| 137 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 138 |
Superman Returns 2006, PG-13) |
|
| 139 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 140 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 141 |
Steel Magnolias 1989, PG) |
|
| 142 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 143 |
Spider-Man 3 2007, PG-13) |
|
| 144 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 145 |
Sleepless in Seattle 1993, PG) |
|
| 146 |
Secondhand Lions 2003, PG) |
|
| 147 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 148 |
Snow Dogs 2002, PG) |
|
| 149 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 150 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 151 |
Something to Talk About 1995, R) |
|
| 152 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 153 |
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987, PG) |
|
| 154 |
Three Men and a Little Lady 1990, PG) |
|
| 155 |
Twister 1996, PG-13) |
|
| 156 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 157 |
Timeline 2003, PG-13) |
|
| 158 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 159 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 160 |
XXX 2002, PG-13) |
|
| 161 |
Troy 2004, R) |
|
| 162 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 163 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 164 |
Turner and Hooch 1989, PG) |
|
| 165 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 166 |
Stealth 2005, PG-13) |
|
| 167 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 168 |
Shrek the Third 2007, PG) |
|
| 169 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 170 |
28 Days 2000, PG-13) |
|
| 171 |
Two Weeks Notice 2002, PG-13) |
|
| 172 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 173 |
An Unfinished Life 2005, PG-13) |
|
| 174 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 175 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 176 |
Walking Tall 2004, PG-13) |
|
| 177 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 178 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 179 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 180 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 181 |
The Wild 2006, G) |
|
| 182 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 183 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 184 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 185 |
You've Got Mail 1998, PG) |
|
| 186 |
Dinotopia 2004, Unrated) |
|
| 187 |
Don't Say a Word 2001, R) |
|
| 188 |
The 10th Kingdom 2002, Unrated) |
|
| 189 |
Not Without My Daughter 1990, PG-13) |
|
| 190 |
Elektra 2005, PG-13) |
|
| 191 |
The Prince of Egypt 1998, PG) |
|
| 192 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 193 |
Flicka 2006, PG) |
|
| 194 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 195 |
Dragonheart 1986, PG-13) |
|
| 196 |
Fever Pitch 1997, R) |
|
| 197 |
Dragonheart - A New Beginning 2000, PG) |
|
| 198 |
Dave 1993, PG-13) |
|
| 199 |
Enemy of the State 1998, R) |
|
| 200 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 201 |
Jack and the Beanstalk - The Real Story 2001, PG) |
|
| 202 |
In Her Shoes 2005, PG-13) |
|
| 203 |
Derailed 2005, R) |
|
| 204 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 205 |
Nine Months 1995, PG-13) |
|
| 206 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 207 |
Eight Below 2006, PG) |
|
| 208 |
Mystic Pizza 1988, R) |
|
| 209 |
Rent 2005, PG-13) |
|
| 210 |
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002, G) |
|
| 211 |
Patch Adams 1998, PG-13) |
|
| 212 |
Jumanji 1995, PG) |
|
| 213 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 214 |
Robots 2005, PG) |
|
| 215 |
Fried Green Tomatoes 1991, PG-13) |
|
| 216 |
House of D 2004, PG-13) |
|
| 217 |
Just Like Heaven 2005, PG-13) |
|
| 218 |
Sahara 2005, PG-13) |
|
| 219 |
Invincible 2006, PG) |
|
| 220 |
City Slickers 1991, PG-13) |
|
| 221 |
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold 1994, PG-13) |
|
| 222 |
Riding in Cars with Boys 2001, PG-13) |
|
| 223 |
The Associate 1996, PG-13) |
|
| 224 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 225 |
The Santa Clause 1994, PG) |
|
| 226 |
Quigley Down Under 1990, PG-13) |
|
| 227 |
Godzilla 1998, PG-13) |
|
| 228 |
The Punisher 2004, R) |
|
| 229 |
The Lion King 1994, G) |
|
| 230 |
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998, G) |
|
| 231 |
A Bug's Life 1998, G) |
|
| 232 |
Much Ado About Nothing 1993, PG-13) |
|
| 233 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 234 |
The American President 1995, PG-13) |
|
| 235 |
Spanglish 2004, PG-13) |
|
| 236 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 237 |
300 2007, R) |
|
| 238 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |













































































































































































































































