My Favorite Movies


  doctorpill's Rating My Rating
1
My Fair Lady 1964,  G)
2
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
This is actually a remake. The original is a black and white move. Each one is a sad movie. I think the original is sadder
3
Clash of the Titans 1981,  PG)
4
Heat 1995,  R)
5
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
6
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
If you are a true horror fan, YOU GOTSTA SEE THIS.... It's an asian flick so there are subtitles and slow throughout. But, you must pay attention. The last 10 minutes will get ya.
7
Steel Magnolias 1989,  PG)
8
State Fair 1945,  Unrated)
State Fair
Musical. Love the songs, the colors, and the fair
9
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
Funny. Love watching it. Usually like to watch it with my father. I'm a John Wayne fan b/c of him
10
McLintock! 1963,  Unrated)
McLintock!
Funny.
11
Better Off Dead 1985,  PG)
Better Off Dead
If you are a Cusack fan, you will love it.
12
The Toy 1982,  PG)
The Toy
Funny. Family movie with some cussing.
13
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Definitely adding this one to my collection along with Half-Baked
14
Sybil 1976,  Unrated)
Sybil
This is a 4 hour made for tv movie. Stars Sally Field as Sybil. This move is the Sh*t. So far, I've gotten 3 of my nieces to watch it. They all love it. It's just a must see. After the first 15 minutes, you'll want to see more. So, the 4 hours doesn't seem long.
15
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
The Best Little Whorehouse in Texas
Funny.
16
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
Smokey and the Bandit
Funny movie. Can't go wrong with Burt, Sally, and Jackie. As I kid, I wanted to ride in the car with the Bandit. That was a cool ass car.
17
Desk Set 1957,  Unrated)
Desk Set
Love it.
18
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
The Bishop's Wife
Love it.
19
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
Crime solver movie where Humphrey Bogart is the detective. This movie is funny as well. Gotta have a good sense of humor to get the funny parts. For example, just trip of the little music that the play in the movie.
20
My Favorite Year 1982,  PG)
My Favorite Year
Old 80's favorite. Peter O'Toole as an alcoholic, washed up celebrity. Funny movie.
21
Mr. Mom 1983,  PG)
Mr. Mom
An 80's favorite for me.
22
Sixteen Candles 1984,  PG)
23
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Just love this movie. Especally love the songs. Plus, I was a big John Cryer, McCarthy, and Molly Ringwald fan when it came out. James Spader always played a good a**hole too.
24
The Breakfast Club 1985,  R)
25
Arthur 1977,  PG)
Arthur
Funny movie. Loved it since I was a kid. Probably became a Dudley Moore fan b/c of it.
26
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
This is one of my favorites. My niece and I have quoted scenes from this movie for years....I should call her and quote a scene now LOL
27
Tootsie 1982,  PG)
Tootsie
Another childhood favorite of mine. Dustin Hoffman, Teri Garr, Jessica Lange, Bill Murray, etc.
28
Addicted to Love 1997,  R)
29
Death Proof 2007,  R)
30
Kiss Me Goodbye 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments