My Favorite Movies


  doctorphibes's Rating My Rating
1
The Third Man 1949,  Unrated)
The Third Man
has the best twist in any film, beautiful camerwork, excellent dialogue, sadness, humour and does it better than any other film!
2
Black Narcissus 1947,  Unrated)
Black Narcissus
powell and pressburgers finest moment. represseds nuns go stir crazy in a mountain monastery - all incredibly filmed on a set and you would never know!
3
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
Sunset Boulevard
a delight from start to finish with the best black and white photography this side of "sweet smell of success". billy wilder was a genius.
4
The Elephant Man 1980,  PG)
5
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
jimmie stewarts best role and hitchocks finest moment i think. witty, funny, voyeuristic, and one of those films i rewatch time and time again and grow to love more on each revisit. grace kelly is beautiful beyond words in this too.
6
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
it might be an old one but still has the power to take your breath away with its story of good and evil battling over the soul and body of a little girl.
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
medication time, medication time! - one of those great films you wish you were re-watching as your watching it. happy bits and very sad bits topped off with incredible performances from everybody. milos foreman is very under-rated and rarely pops up in the top directors lists and i really dont know why after watching this awesome film.
8
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
Two physically identical girls, one living in Poland and the other in France are mysteriously linked in more than one respect. Each have musical talents, a weak heart and doubts over their lovers. Although they have never met, when Veronika collapses while performing onstage, Veronique immediately feels her life has changed profoundly...
Kieslowski makes Ridley Scott look like he's directing blindfolded and David Lynch noodling inanely. Effortless control of mood from the sadly missed master.
9
The Searchers 1956,  Unrated)
The Searchers
this is what the big screen was made for - epic and intimate at the same time with a sense of isolation i feel totally at ease with.
10
The Thing 1982,  R)
The Thing
thinking about this makes me very happy and may go offline right now and check it for the millionth time....
11
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
love the montages, love the intimate world thats created, love all the characters and bill murray is at a career high in this!
12
The French Connection 1971,  R)
The French Connection
popeye just rocks. and to think he's based on a real guy! a masterwork of tension and storytelling by bill friedkin.
13
Jaws 1975,  PG)
Jaws
the first film i ever remember seeing. i was 3 and i have never been the same since. spielberg set the standard very high with this
14
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
The Epic to die for - you know the story and will not need me to tell you why you should all have this in your top tens. If ever have the chance to see the 70mm print in a theatre, then I promise you that you will never be the same again.
15
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
comfort movie when im feeling low. this has action, laughs, gore, sadness, political comment and of course zombies..lots of zombies...
16
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
a beautifel story of an innocent girl in a big world. some of the best use of computer effects in modern film that enhances the story rather than take it over - jeunet has a magic eye in all his work. oh and if any laydee's out there are anything like amelie, drop me a line!
17
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
Hitchcock had more masterpieces than Da Vinci. I could have picked one or two from a list of more than a dozen. I love the way that this is a very personal film for him and his controlling nature saturates James Stewarts character. Obsessive, compulsive and in 70mm - most definitely ordered.
18
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
makes me smile just thinking about this. why doesnt the dude ever bowl?
19
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Utterly brilliant in every way. just the way i feel about things too. I relate to this film more and more on so many different levels as time goes on too, surely the mark of quality.
20
Brief Encounter 1945,  Unrated)
Brief Encounter
a simple story told excellently well by master director david lean.
21
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
I own 3 versions of this on DVD - every time I put it on, 3 hrs never flies by so quickly. Alarm!!!
22
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
incredibly naturalistic and real, never fails to pluck the heart strings.
23
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
disturbing brit horror that preys on the mind days afterwards..
24
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
I can't recall a time without Kong in my life. I must have seen this while I was still in nappies but can remember every detail from it. It's funny to think that a metal model skeleton and fur can emote more than most of Hollywoods finest, that the SFX still beat most CGI into a cocked hat and the score has yet to be beaten.
KONG
KONG
KONG
KONG
25
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
it may be one of kurt russells best performances and he's only copying clint eastwood! one film i will never tire of rewatching.
26
A Simple Plan 1998,  R)
A Simple Plan
Billy Bob Thornton fucking *owns* his character in this.
Superb
27
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
epic based on the late 50's/early 60's space race. incredible ensemble cast, cracking action scenes and it's all true! read tom wolfe's great book too.
28
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
Some may prefer James Whales equally excellent sequel - Bride of Frankenstein, but for me it's this 1931 original. Pathos, madness and the monster who didn't ask for any of it!
29
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
one of my very favourite films, weird, wonderful, warm and sad.
30
Zero Effect 1998,  R)
Zero Effect
absolutely brilliant sherlock holmes brought up to date!
31
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
i must have watched this every day over the summer it was released - and at one stage could repeat the script verbatim! it still entertains 22 years later :)
32
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
"join us"...funny and nasty at the same time, directed with raimi's usual glee.
33
Sweet Smell of Success 1957,  Unrated)
Sweet Smell of Success
THE best dialogue and best black and white photography in any film i can think of. check it out now.
34
The Hound of the Baskervilles 1959,  R)
The Hound of the Baskervilles
Watch this superb Peter Cushing Holmes and be reminded what an excellent screen presence he was. An early Hammer production, with superb sets, wonderful colour and a big fucking scary dog! Director Terence Fisher is the reason I was an under acheiver in school, as I stayed up most week nights to watch all the Hammer films that aired in the early hours.
35
Oldboy 2004,  R)
36
Blow-Up 1966,  Unrated)
Blow-Up
wow, what an amazing film. i can watch this every day and never get bored.
37
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
Glengarry Glen Ross
david mamets dialogue crackles and pops and makes the hair on the back of my neck stand up.
38
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
final part in this impressive trilogy.
39
Clerks 1994,  R)
40
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
Widescreen quirkiness from ace director Wes Anderson - what a precocious talent he is. I love it from start to finish, and need to visit 111 Archer Avenue aometime soon. Dalmation mice :-)))

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments