Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dmwdiscodiva's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
love it love it love it!! good storyline, great acting and very nice men!
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I loved it, It wasn't as good as the first one but acting and script was great!!
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
AMAZING! This film was funny and sad with a really unexpected storyline!! This will not be the last!!
4
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
they all look so young and adorable! worst of all movies so far!
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i want a dobby lol!! :) the films get better and better!
6
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
their acting just gets better and better and so does the directing!
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
best harry potter film so far, actings amazing, but i can't believe ron swears lol!!
8
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
AMAZING! Loved every minute, can't believe how close to the book it was, poor sirius! poor harry:(:( it made me laugh, it made me cry and made me go awwwww lol!!
9
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Brilliant movie, I was in fits of laughter!! Deffinately one of the best chick flicks ever!!
10
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
Bridget Jones - The Edge of Reason
So happy that there was a sequel, was just as good as the first, very very funny!!
11
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
crack up, Ben Stiller is amazing in this film, and loved owen wilsons little role!
12
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
lmao, normally i dont like sequals but this was way better than the first (meet the parents) love it!!
13
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
amazing just a great watch!
14
Starsky & Hutch 2004,  PG-13)
Starsky & Hutch
great music soundtrack!! great men! great cars! great film!
15
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
great, proper kick arse, and with owen wilson!! twit twoo lol!!
16
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
proper funny! love what she does to jack the ripper!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments