My Favorite Movies


  Dmpsavannah's Rating My Rating
1
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A mind-bender. I love everything about this movie.
2
The House of Yes 1997,  R)
The House of Yes
This is the funniest movie I've ever seen. I don't know what makes it - the script, or the acting. But the cast is PERFECT.
3
Buffalo 66 1998,  R)
4
Garden State 2004,  R)
5
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
Timeless. Creative. A work of art. (plus I'm a huge Pink Floyd fan!)
6
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
A great time!
7
Paper Moon 1973,  PG)
8
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
9
The Number 23 2007,  R)
10
Closer 2004,  R)
11
Adaptation 2002,  R)
12
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
13
Me, Myself & Irene 2000,  R)
14
Pumpkin 2002,  R)
15
Quills 2000,  R)
16
The Little Mermaid 1989,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments