My Favorite Movies


  dleavitt1115's Rating My Rating
1
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
"zombies,exploding heads, creepy crawlirs...and a date to the formal, this classic spanky"

this is my favorite horror film from the 80s, its fun and campy they juat dont make movies like this anymore...alien brain parasites, zombies blood and gore i dont think theres anything better.
2
The Doom Generation 1995,  R)
3
The Return of the Living Dead 1985,  R)
4
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
5
Dead and Buried 1981,  R)
6
Natural Born Killers 1994,  R)
7
Hellraiser 1987,  R)
8
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
9
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
10
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
12
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
14
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) 1980,  Unrated)
15
Zombi 2 1979,  R)
16
C.H.U.D. II - Bud the Chud 1989,  R)
17
Begotten 1991,  Unrated)
18
Friday the 13th 1980,  R)
19
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
20
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
21
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
22
Night of the Demons 1988,  R)
23
Night of the Demons II 1994,  R)
24
Explorers 1985,  PG)
25
Flight of the Navigator 1986,  PG)
26
The Monster Squad 1987,  PG-13)
27
Chopper Chicks in Zombietown (Cycle Sluts) 1991,  R)
28
Dawn of the Dead 1978,  R)
29
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
30
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
31
Altered States 1980,  R)
32
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
33
Ed and His Dead Mother 1993,  PG)
34
Eight Days A Week 1997,  R)
35
Show Me Love (Fucking Amal) 1998,  Unrated)
36
Bully 2001,  R)
37
Vice Academy (Vicebusters) 1988,  R)
38
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
39
The Evil Dead 1981,  R)
40
Evil Dead 2 1987,  R)
41
Halloween 1978,  R)
42
Halloween II 1981,  R)
43
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
44
Slaughtered Vomit Dolls 2006,  Unrated)
45
Za ginipiggu: Akuma no jikken (Guinea Pig: Devil's Experiment) 1985,  NC-17)
46
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
47
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) 1998,  Unrated)
48
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
49
The Convent 2000,  R)
50
Wrong Turn 2003,  R)
51
The Burning 1981,  R)
52
Witchboard 1985,  R)
53
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
54
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
55
Slither 2006,  R)
56
Night of the Living Dead 1990,  R)
57
Blood 1999,  R)
58
Crazy Lips 2000,  Unrated)
59
Summer of Sam 1999,  R)
60
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
61
Tromeo and Juliet 1996,  R)
62
Pariah 1998,  R)
63
One Hour Photo 2002,  R)
64
Nightbreed 1990,  R)
65
Candyman 1992,  R)
66
Videodrome 1983,  R)
67
The Garbage Pail Kids Movie 1987,  PG)
68
Feast 2006,  R)
69
Hatchet 2006,  R)
70
Demonic Toys (Dangerous Toys) 1991,  R)
71
Death Wish 1974,  R)
72
Death Wish 2 1982,  R)
73
Death Wish 3 1985,  R)
74
Strange Days 1995,  R)
75
300 2007,  R)
76
Sin City 2005,  R)
77
V for Vendetta 2006,  R)
78
A History of Violence 2005,  R)
79
Funny Games 2007,  R)
80
Man's Best Friend 1993,  R)
81
Predator 1987,  R)
82
Predator 2 1990,  R)
83
Happiness 1998,  NC-17)
84
Spanking the Monkey 1994,  Unrated)
85
Juno 2007,  PG-13)
86
Waiting 2005,  R)
87
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
88
May 2002,  R)
89
Idle Hands 1999,  R)
90
License to Drive 1988,  PG-13)
91
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
92
Very Bad Things 1998,  R)
93
Freeway 1996,  R)
94
Freeway 2: Confessions of a Trickbaby (Freeway II: Confessions of a Trickbaby) 1999,  R)
95
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
96
My Own Private Idaho 1991,  R)
97
Pushing Tin 1999,  R)
98
Foxfire 1996,  R)
99
A Clockwork Orange 1971,  R)
100
Taxi Driver 1976,  R)
101
Aliens 1986,  R)
102
Ghost World 2001,  R)
103
Pumpkinhead 1988,  R)
104
Black and White 1999,  R)
105
Alpha Dog 2006,  R)
106
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
107
The Breakfast Club 1985,  R)
108
The Departed 2006,  R)
109
Requiem for a Dream 2000,  R)
110
Lost Highway 1997,  R)
111
The Wizard 1989,  PG)
112
Johnny Be Good 1988,  R)
113
Some Girl 1998,  Unrated)
114
Kalifornia 1993,  R)
115
Fight Club 1999,  R)
116
American History X 1998,  R)
117
Go 1999,  R)
118
Bad Boys 1983,  R)
119
The Dark Knight 2008,  PG-13)
120
Beerfest 2006,  R)
121
Eraserhead 1977,  R)
122
Blue Velvet 1986,  R)
123
The Girl Next Door 2004,  R)
124
Bad Santa 2003,  R)
125
Santa's Slay 2004,  R)
126
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
127
Tombs Of The Blind Dead (Noche del terror ciego) 1973,  PG)
128
Return of the Blind Dead (El Ataque de los muertos sin ojos) (Return of the Evil Dead) 1972,  R)
129
The Midnight Meat Train 2008,  R)
130
Terror Firmer 1999,  R)
131
Redneck Zombies 1988,  R)
132
My Science Project 1985,  PG)
133
U Turn 1997,  R)
134
Blood Sucking Freaks (Bloodsucking Freaks) 1975,  R)
135
Solaris 2002,  PG-13)
136
Event Horizon 1997,  R)
137
200 Cigarettes 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments