My Favorite Movies


  dkayone's Rating My Rating
1
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
2
Schindler's List 1993,  R)
3
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Spirited Away 2001,  PG)
7
Pan's Labyrinth 2006,  R)
8
My Neighbor Totoro 1988,  G)
9
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
10
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
11
The Full Monty 1997,  R)
12
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
13
Chicken Run 2000,  G)
14
Donnie Darko 2001,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
17
The Crow 1994,  R)
18
Spider-Man 2002,  PG-13)
19
Alien 1979,  R)
20
Blade Runner 1982,  R)
21
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
22
Gladiator 2000,  R)
23
A Fish Called Wanda 1988,  R)
24
The Thing 1982,  R)
25
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments