Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  djstodd00's Rating My Rating
1
Swingers 1996,  R)
Swingers
One of the greatest movies I have ever watched in my lifetime. Very dark humor
2
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
One of Martin Scorscese best films ever made. Very interesting to watch Robert DeNiro's meltdown after he protects Jodie Foster's character. I recommend this film to anyone who is interested in seeing classic american cinema.
3
History of the World -- Part I 1981,  R)
4
Annie Hall 1977,  PG)
5
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972,  R)
6
Up the Sandbox 1972,  R)
7
Freaks 1932,  Unrated)
8
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
9
Fatso 1980,  PG)
10
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
11
Female Trouble 1975,  NC-17)
12
Clay Pigeons 1998,  R)
13
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
14
Black Mama, White Mama 1973,  R)
15
Lady Sings the Blues 1972,  R)
16
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
18
The Owl And The Pussycat 1970,  PG)
19
Do the Right Thing 1989,  R)
20
Lillies of the Field ,  Unrated)
21
Memento 2000,  R)
22
The Great Gatsby 1974,  PG)
23
Less Than Zero 1987,  R)
24
Hopscotch 1980,  R)
25
White Zombie 1932,  Unrated)
26
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
27
Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1966,  R)
28
The Harder They Come 1972,  R)
29
The Jerk 1979,  R)
30
Band of Angels 1957,  Unrated)
31
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
32
The Pink Panther 1963,  Unrated)
33
The Odd Couple 1968,  G)
34
New York, New York 1977,  PG)
35
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
36
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
37
TRON 1982,  PG)
38
Being John Malkovich 1999,  R)
39
The Man Who Came to Dinner 1941,  Unrated)
40
Valley of the Dolls 1967,  PG-13)
41
Gunga Din 1939,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments