My Favorite Movies
| djsteen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004, PG-13) |
|
| 2 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 3 |
Juno 2007, PG-13) |
|
| 4 |
What About Bob? 1991, PG) |
|
| 5 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 7 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 8 |
Ace Ventura: Pet Detective 1994, PG-13) |
|
| 9 |
The Cable Guy 1996, PG-13) |
|
| 10 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 11 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 12 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 13 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 14 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 15 |
Elizabethtown 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 17 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 18 |
Cool Runnings 1993, PG) |
|
| 19 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 20 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 22 |
Bruce Almighty 2003, PG-13) |
|
| 23 |
The Final Cut 2004, PG-13) |
|
| 24 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 25 |
Con Air 1997, R) |
|
| 26 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 27 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 28 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 29 |
Crash 2005, R) |
|
| 30 |
The Wedding Singer 1998, PG-13) |
|
| 31 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 32 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 33 |
One Hour Photo 2002, R) |
|
| 34 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 35 |
Pure Luck 1991, PG) |
|
| 36 |
Quick Change 1990, R) |
|
| 37 |
The Benchwarmers 2006, PG-13) |
|
| 38 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 39 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 40 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Getting Even With Dad 1994, PG) |
|
| 43 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 44 |
Alien 1979, R) |
|
| 45 |
Aliens 1986, R) |
|
| 46 |
Freddy Got Fingered 2001, R) |
|
| 47 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 48 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 49 |
District 9 2009, R) |
|
| 50 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 51 |
Hesher 2011, R) |


















































