Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  djsnipa1's Rating My Rating
1
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
OMG! I'm watching this movie right now and I'm about 1/3 the way through it. I'm utterly speechless. I don't remember the last movie I've seen with as much BAD ASS, FAST PACED, CRAZY ACTION as this movie. I F**KING LOVE IT!!!!!!!!!!!!!!!
2
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I think I was about 12 when I saw this movie and didn't know what to expect. I loved it and have always said it is my favorite movie of all time!
3
The Matrix 1999,  R)
4
300 2007,  R)
5
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
Every time I come across this movie on cable, I have to watch it! I've seen it so many times and it's still great!
6
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
7
Black Hawk Down 2001,  R)
8
Billy Madison 1995,  PG-13)
9
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
11
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
LOVED IT!!
12
Rounders 1998,  R)
13
Sin City 2005,  R)
14
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
I had never heard of this movie until my friend suggested it to me. I love magic, so a movie about it should be good...well it was! FANTASTIC!
15
Walk the Line 2005,  PG-13)
16
Fight Club 1999,  R)
17
X-Men 2000,  PG-13)
18
Independence Day 1996,  PG-13)
19
Crank 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments