My Favorite Movies


  djshinobi's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Its the best FF movie there is.
2
The Producers 2005,  PG-13)
The Producers
Funniest comedy I've seen in a long while. If you havent seen it get up right now and see it, you'll thank me later.
3
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
Its a super funny movie.
4
Clue 1985,  PG)
Clue
Creanme que es vieja pero buena. Es un chiste de principio a fin.
5
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon) 2004,  PG)
Dragon's World: A Fantasy Made Real (The Last Dragon)
The best dragon movie I've seen even if it is a documentary.
6
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
After watching Firefly I like this movie better since it makes more sense. And Firefly is a great series.
7
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Soccer Kung-fu= good movie
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
11
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
14
Shoot 'Em Up 2007,  R)
Shoot 'Em Up
You now whn action movies have that shootout scene with the hero near the end, well this movie is that from begginig to end. Simply put its violence, sex and a little black humor rolled into one, and its entertaining. Plus where else does someone get killed with a carrot.
15
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
La mejor Pelicula SciFi/3D/del 2009 aunque se trate de Smurf gigantescos... XD

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments