My Favorite Movies
You can't go wrong with these titles! The elite is here :)
| djroxygen's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 4 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 5 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 6 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 7 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 8 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 9 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 12 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 14 |
Back to the Future Part III 1990, PG) |
|
| 15 |
Siam Sunset 1999, Unrated)
This film is a must! The story of the world's luckiest man and his journey through the heart of Australia seeking for inspiration in the search for the perfect sunset colour. His neverending luck turns out to be his biggest misfortune, as everything and everybody around him seem to "pay" by having bad luck. The film was highly appraised, earning some major prizes in the Independent Movie Festival circuit. Do not miss this one! |
|
| 16 |
Dead Alive (Braindead) 1992, R) |
|
| 17 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 19 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 20 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 21 |
War of the Worlds 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 23 |
Hook 1991, PG) |
|
| 24 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 25 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 26 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 27 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 28 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 29 |
1941 1979, PG) |
|
| 30 |
Always 1989, PG) |
|
| 31 |
Arachnophobia 1990, PG-13) |
|
| 32 |
Alive 1993, R) |
|
| 33 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 34 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 35 |
Batman 1989, PG-13) |
|
| 36 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 37 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 38 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 39 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 40 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 41 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 42 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 43 |
Bonnie and Clyde 1967, R) |
|
| 44 |
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988, PG-13) |
|
| 45 |
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991, PG-13) |
|
| 46 |
Top Secret! 1984, PG) |
|
| 47 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 48 |
Spaceballs 1987, PG) |
|
| 49 |
Hot Shots! 1991, PG-13) |
|
| 50 |
Airplane! 1980, PG) |
|
| 51 |
Fargo 1996, R) |
|
| 52 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 53 |
Paranormal Activity 2007, R) |





















































