My Favorite Movies


  djmalymal16's Rating My Rating
1
Blow 2001,  R)
Blow
A solid performance by Johnny. Sad story.
2
Superbad 2007,  R)
Superbad
Saw it four times in the movie laughed everytime. Definitly one of the funniest movies of the 2007
3
300 2007,  R)
4
Menace II Society 1993,  R)
5
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
A good movie but it could've been great. Definitly will be nominated for an award maybe more then one. Dezel does his job again along with a strong supporting cast.
6
Juice 1992,  R)
Juice
One of Omar earlier films proven to be one of his best works. A long bumpy ride in the hood. This movie shows you how the hardships of growing up in the hood can really be like.
7
She Hate Me 2004,  R)
8
Friday 1995,  R)
Friday
Ice Cube definityl made history with this movie. Everytime it's on tv or whether i pop it in the dvd player definitly a classic.
9
American Pie 1999,  R)
10
Apocalypto 2006,  R)
11
Crash 2005,  R)
12
Do the Right Thing 1989,  R)
13
Scarface 1932,  PG)
14
The Godfather 1972,  R)
15
Babel 2006,  R)
16
What Women Want 2000,  PG-13)
17
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
Dan cook had a pretty good role in this part if i do say so myself he's hilarious, although Jessica Alba's performance was by far her weakest.
18
The Passion of the Christ 2004,  R)
19
Knocked Up 2007,  R)
20
Big Daddy 1999,  PG-13)
21
Billy Madison 1995,  PG-13)
22
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
The original is normally the best in this case it was.
23
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
24
Jungle Fever 1991,  R)
25
Mo' Better Blues 1990,  R)
26
Crooklyn 1994,  PG-13)
27
Clockers 1995,  R)
28
Inside Man 2006,  R)
29
Clerks II 2006,  R)
30
The Golden Child 1986,  PG-13)
31
Coming to America 1988,  R)
32
Blankman 1994,  PG-13)
33
Major Payne 1995,  PG-13)
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
Freddy vs. Jason 2003,  R)
36
Rudy 1993,  PG)
37
Team America - World Police 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments